Mirëqenie

October 13, 2017 | 11:23

Bananet nxisin kujtesën dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore

Bananet janë një nga frutat më të rëndësishme, pasi i sigurojnë trupit shumë lëndë ushqyese. Ndër përfitimet e siguruara nga bananet: zvogëlimi i rrezikut për kancer, astmë, presioni i ulët i gjakut, përmirësimi i zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut.

8

Bananet janë të pasura me kalium

Përmbajtja e pasur e kaliumit është e dobishme pasi ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut. Ruajtja e përmbajtjes së përditshme të ulët të natriumit kontribuon në uljen e presionit të gjakut. Vlen të përmendet se rritja e normave të kaliumit zvogëlon rrezikun e vdekjes me 20%.

 Bananet nxisin kujtesën dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore

Studimet kanë treguar se bananet janë në gjendje të rrisin kujtesën dhe të përmirësojnë gjendjen shpirtërore sepse bananet përmbajnë triptofan që është një aminoacid që luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e kujtesës dhe përmirësimin e humorit.

 Bananet kontribuojnë në mbrojtjen nga diabeti

Pacientët me diabet që hanë ushqime të pasura me fibra kanë nivele më të ulëta të glukozës në gjak. Dhe një banane e mesme siguron rreth 3 gram fibra.

Bananet përdoret si një trajtim për diarren

Bananet mund të ndihmojnë për të shmangur humbjen e sasive të mëdha të ushqyesve të trupit gjatë periudhave të diarresë, gjë që mund ta bëjë pacientin të ndihet i dobët.

 Bananet kontribuojnë në parandalimin e kancerit.

Ushqyerja me banane në dy vitet e para zvogëlon rrezikun e leukemisë gjatë fëmijërisë. Çdo banane ka një përmbajtje të pasur të vitaminës C që ndihmon për të luftuar radikalet e lira që shkaktojnë kancer. Përmbajtja e fibrave në banane ndihmon për të zvogëluar rrezikun e kancerit në zorrës së trashë dhe në rektum.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com