Lifestyle

May 14, 2018 | 13:58

Bleona Qereti: Lakuriqësia në sytë e publikut ka të bëjë me artin

Këngëtarja shqiptare, Bleona Qereti, e cila tërhoqi mjaft vëmendje në festën e Vanity Fair Oscars, duke qenë së u shfaq topless në tapetin e kuq,  thotë se pamja e saj është keqinterpretuar nga mediat botërore dhe se të qenit lakuriq në sytë e publikut ka të bëjë me artin dhe jo me vëmendjen.

Qereti ka zbuluar të vërtetën përse ajo zgjodhi të veshë këtë veshje, duke prishur standardet e dyfishta që ajo thotë se industria i aplikon grave dhe duke thënë se veshja ofroi një saldim me dy gishta për burrat që përpiqen t’u tregojnë grave se çfarë duhet të veshin.

Duke folur ekskluzivisht tek Femail, këngëtarja, e cila është zhvendosur nga Shqipëria në Los Anxheles gati dhjetë vjet më parë, thotë se zgjedhja për t’u shfaqur zhveshur është krejtësisht vendimi i saj dhe ajo gëzon të qenit kreativ me veshjet e saj.

Ajo thotë: “Gratë janë shtypur për kaq kohë, nga objektivat e gabuara që kanë burrat në industrinë e argëtimit. Unë e vesha atë fustan për fushatën #MeToo; që të tjerët të kuptojnë se unë jam e lirë dhe kam të drejtë të shpreh veten ashtu si unë jam në të vërtetë.

Të gjitha gratë duhet të jenë në gjendje të ndihen rehat me atë që janë. Nëse Iggy Pop mund të shkojë lakuriq ose pa këmishë, pse gratë nuk mund të bëjnë të njëjtën gjë“?

Ajo thotë se standardi i dyfishtë nuk është vetëm për burrat dhe se akuzat që ajo zhvishet për të tërhequr vëmendje nuk është niveluar në ngjashmëri me Kim Kardashian ose Beyonce.

‘Nëse Kim K ose Beyonce do ta bënin këtë, ato do të kishin “thyer internetin”.’

Megjithatë, duke qenë se ata nuk të njohin, e përkthejnë këtë gjë si një nevojë për vëmendje.

Bleona thotë se ata që gjykojnë veshjen e Vanity Fair duhet të shikojnë në sfondin e saj dhe në atë që ajo ka dhënë për një shans të stuhive ndërkombëtare.

Ajo tha: “Unë mendoj se njerëzit në Evropën Perëndimore dhe në Amerikë duhet të kuptojnë se çfarë duhet për të ndërtuar një yll nga bregu i një vendi komunist ku ofrohen zero mundësi; çfarë do të thotë të hapësh rrugën vetëm, deri në pistën e Vanity Fair të Hollivudit“.

Thënë thjesht, thotë ajo, për të marrë njohje në një vend si LA, ajo duhej ‘të ishte dy herë më e mirë për të marrë gjysmën e asaj që artistët amerikanë marrin.

Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com