FB

February 17, 2021 | 8:25

Bomba Anti-Grip, efektive për kollën dhe ftohjet

Bëhet fjalë për një produkt anti-grip, të cilin mund ta përgatisni të qetë në shtëpi, me disa përbërës të thjeshtë. Ekzistojnë vetëm tri përbërës që përbëjnë këtë bombë të vërtetë shëndetësore: xhenxhefili, limoni dhe mjalti.

1

Xhenxhefili dhe limoni janë ndër përbërësit natyralë më efektivë që ofrojnë përfitime të shumta për trupin tonë. Ata janë përbërës të pasur me vitamina, të cilat kanë veti antibakteriale dhe tretëse. Ekziston edhe mjalti, një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin tonë!

Ka substanca antibakteriale që lehtësojnë kollën dhe gëlbazën dhe përmirësojnë shëndetin e sistemit të tretjes. Së fundmi, ekziston një përbërës tjetër i shkëlqyer, fruti yll e cila është e përkryer për të luftuar të përzierat dhe tretjen.

Vetitë antibakteriale do t’ju ndihmojnë të mposhtni virusin e gripit.

Por si përgatitet specifikisht? Do të na duhet një kavanoz qelqi i sterilizuar rreth 0.25l.

anice-stellatoDo të na duhet një copë xhenxhefil, një limon dhe fruta anise yll. Më në fund, do të na duhet shumë mjaltë, i cili do të mbushë tërë kavanozin. Para së gjithash, le të fillojmë të presim limonin në feta shumë të holla.

Eliminojmë farat. Pastrojmë xhenxhefilin. Në kavanoz fillojmë të vendosim pak mjaltë dhe më pas, në shtresa shtojmë limonin, xhenxhefilin dhe anise yll.

Hapi i fundit përfshin shtimin e mjaltit derisa kavanozi të mbulohet plotësisht. Produkti duhet të pushojë për të paktën tre ose katër ditë; atëherë, mund të fillojmë ta përdorim atë.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi Cettinella

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top