Mirëqenie

May 15, 2018 | 9:45

‘Brokoli është një mbrojtës i jetës’: Ja pse perimet janë të vetmet që sigurojnë një shëndet të mirë

Një mjek ka përshkruar brokolin si një ‘mbrojtës të jetës’. Sipas Dr. Rangan Chatterjee, i cili është shfaqur në programin e BBC “Doktori në Shtëpi”, nëse njerëzit do të hanë çdo perime, brokoli duhet të jetë një ndër alternativat që ata duhet të zgjedhin.

Dr. Chatterjee, i cili kohët e fundit ka shkruar librin “Plani i 4 shtyllave”, thotë se perimet e thjeshta nxisin bakteret e zorrëve të njerëzve, gjë që ndihmon në mbështetjen e sistemit imunitar dhe përmirësimin e shëndetit të zorrëve.

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se bakteret “e mira” në zorrë lidhen gjithashtu me njerëzit që kanë një peshë të shëndetshme dhe që kanë një rrezik të reduktuar të vuajnë nga çrregullime të shëndetit mendor.

Duke folur për MailOnline, Dr. Chatterjee, i cili kohët e fundit foli në takimin e bisedimeve të Guts, shpjegon pse brokoli është kaq i shëndetshëm dhe rëndësishëm për shëndetin e zorrëve.

Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com