Mirëqenie

October 10, 2020 | 8:04

Buzëqeshja, 15 përfitimet që ajo i sjell shëndetit

Buzëqeshja është një ilaç për shëndetin dhe gjendjen shpirtërore, ndihmon për të luftuar stresin dhe na ndihmon në marrëdhëniet me të tjerët. Buzëqeshjet janë falas dhe përpjekja për të buzëqeshur për t’u ndjerë më mirë nuk kushton asgjë.

Përhapja e përfitimeve të një buzëqeshjeje është shumë e thjeshtë, sepse buzëqeshja është me të vërtetë ngjitëse. Pra, le të buzëqeshim më shumë dhe të përpiqemi të punojmë për të ndryshuar botën, duke  buzëqeshur më shumë.

Rrit jetëgjatësinë

Ata që buzëqeshin jetojnë më gjatë dhe duken më të rinj. Buzëqeshja natyrale rinon fytyrën me të paktën 3 vjet dhe ata që buzëqeshin më shumë mund të shohin jetëgjatësinë e tyre të zgjatur deri në 7 vjet. Me pak fjalë, buzëqeshja është një garanci e vërtetë për tu ndjerë gjithmonë i ri.

Forcon sistemin imunitar

Buzëqeshja ndihmon trupin të relaksohet. Relaksimi lejon sistemin imunitar të reagojë më shpejt dhe në mënyrë efektive ndaj kërcënimeve. Nëse sistemet tona imune funksionojnë më mirë, ne do të sëmuremi më pak dhe shëndeti ynë do të fitojë.

Zvogëlon stresin

Buzëqeshja shpesh dhe natyrshëm heq stresin. Shpesh simptomat e stresit mund të shihen në fytyrë, por një buzëqeshje mund të na ndihmojë të dukemi më pak të lodhur dhe të dëshpëruar. Pra, kur ndiheni të stresuar, provoni të merrni frymë thellë dhe një buzëqeshje të këndshme. Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni pak më mirë.

Presionin e gjakut

Buzëqeshja ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe ngadalëson rrahjet e zemrës. Kjo do të thotë që zemra jonë do të funksionojë më mirë dhe pa u lodhur shumë. Njerëzit që buzëqeshin shpesh kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundje të zemrës dhe janë me shëndet më të mirë.

Humor i mirë

Buzëqeshja, apo të shohësh një person duke buzëqeshur, menjëherë na vë në një humor të mirë. Pse? Është falë endorfinave, të cilat na ndihmojnë të lëmë mënjanë trishtimin dhe melankolinë. Kur të ndjeheni të rënë moralisht, përpiquni të buzëqeshni. Efekti i një buzëqeshje të bukur, edhe kur duket e detyruar është pothuajse i menjëhershëm.

Produktiviteti

Buzëqeshja është gjithashtu e mirë për efikasitetin në punë. Ata që buzëqeshin dhe janë në humor të mirë janë zakonisht më produktivë dhe punojnë më mirë. Prandaj, herë pas here, bëj një pushim argëtues. Ju do të ktheheni në tryezën tuaj me vullnet të përtërirë.

Truri

Humori është një terren i vërtetë stërvitor për trurin dhe buzëqeshja mund të jetë e dobishme. Ushtrimi mendor i të diturit për të qeshur ndihmon në mirëmbajtjen e trurit dhe është po aq i mirë për gjendjen shpirtërore dhe trupin sa një vrapim ose një lojë tenisi. Sipas hulumtimit më të fundit, humori është në gjendje të rrisë forcën tonë përballë sfidave të jetës dhe fleksibilitetin tonë mendor.

Marrëdhëniet shoqërore

Sipas një studimi të kryer në Angli, buzëqeshjet e mirëfillta na ndihmojnë të krijojmë marrëdhënie të sinqerta shoqërore, ndërsa buzëqeshjet jo-spontane na largojnë nga të tjerët. Sipas ekspertëve, buzëqeshjet e mirëfillta janë një formë e vlefshme e shpërblimit shoqëror. Ato janë të mira për ne dhe njerëzit përreth nesh. Për më tepër, buzëqeshja stimulon ndjeshmërinë dhe inkurajon optimizmin.

Ul rrezikun e goditjes në tru

Sipas hulumtimit të paraqitur nga Shoqata Amerikane e Strokeve, të qenit pesimist dhe të shohësh gjithçka të zezë na ekspozon ndaj një rreziku më të madh të goditjes në tru. Mënyra jonë e të qenit dhe karakteri ynë ndikojnë në gjendjen e shëndetit. Kështu që ne përpiqemi të kapim gjithmonë anën pozitive. Ne mund të zgjedhim të jemi të lumtur dhe optimistë që të ndihemi menjëherë më mirë.

Rrit besimin

Kur njerëzit përreth nesh buzëqeshin, ne priremi t’u besojmë atyre shumë më tepër. Besimi është një komponent shumë i rëndësishëm në marrëdhëniet me të tjerët, edhe nëse ato janë thjesht njohje. Mjafton të them se disa marrëdhënie kanë lindur falë një buzëqeshjeje.

Stimulon përqendrimin

Stresi mund të kufizojë vëmendjen dhe përqendrimin tonë. Një nga armët më efektive për t’i garantuar trupit tonë një moment relaksimi është buzëqeshja. Buzëqeshja i kundërvihet veprimit negativ të stresit dhe rihap mendjet tona drejt perceptimit më të mirë dhe aftësive të shumë detyrave.

Redukton dhimbjen

Buzëqeshja dhe e qeshura janë shoqëruar me zvogëlimin e dhimbjes. Në fakt, falë buzëqeshjeve dhe të qeshurave, në trupin tonë lirohen endorfina, të cilat jo vetëm përmirësojnë gjendjen shpirtërore, por gjithashtu na ndihmojnë të tolerojmë më mirë dhimbjen dhe ta lehtësojmë atë.

Çelësi i suksesit

Buzëqeshja rrit besimin dhe mund të jetë çelësi i suksesit, si në jetë ashtu edhe në punë. Njerëzit e buzëqeshur kanë tendencë të tërheqin marrëdhënie përmbushëse dhe reagime pozitive. Ata me më shumë dëshirë pranojnë ndihmën e të tjerëve dhe janë të hapur për përballje paqësore. Ata nuk janë të interesuar për konkurrencë dhe kanë tendencë të vijnë me ide fituese.

Ju bën më tërheqës

Buzëqeshjet i bëjnë njerëzit më tërheqës dhe të këndshëm. Shtrëngimi i duarve me një person që ju përgjigjet me një buzëqeshje është një përvojë e këndshme që përmirëson përshtypjen tonë të parë për njohjet e reja. Ata që buzëqeshin shpesh shfaqen të qetë dhe më të hapur ndaj të tjerëve sesa ata që priren të jenë seriozë.

Joga e buzëqeshjes

Po nëse një e qeshur e mirë vjen nga një buzëqeshje e thjeshtë? Të qeshurit bën mirë për shëndetin tuaj. Kjo konfirmohet nga përfitimet e shumta të Yoga-s së të Qeshurit, të cilat shoqërohen nga efektet pozitive të buzëqeshjes së thjeshtë si: tejkalimi i stresit, zemërimit, frikës dhe dhimbjes.

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top