Këshilla & Arsye

January 11, 2021 | 10:22

Çfarë duhet të dinë prindërit për Covid-19 tek bebet dhe fëmijët e vegjël

Postimi në Facebook i një nëne, për foshnjën e saj që doli pozitiv për Covid-19 dhe kishte simptoma të tilla si lëkura me njolla, ka ngjallur shqetësim tek prindërit e fëmijëve të vegjël.

BBC raportoi se George katërmuajsh i Myer Rudelhoff kaloi tre net në Spitalin Basildon, në Essex, me simptoma që përfshinin: lëkurë me njolla, ënjtje në buzë, ethe dhe nuk ishte në gjendje të mbante lëngjet. Nga testimi i bërë ai rezultoi pozitiv për Covid-19.

Rudelhoff tha se ajo kishte folur me infermierët të cilët thanë se ata kishin trajtuar disa fëmijë të tjerë me lëkurë me njolla dhe sëmundje dhe ata i kërkuan asaj që të tregonte historinë e saj për të rritur ndërgjegjësimin. Ndërsa nuk ka prova se lëkura me njolla është një shenjë e Covid-19, NHS këshillon prindërit të telefonojnë urgjencën ose mjekun e përgjithshëm nëse fëmija i tyre ka shenja të tjera të sëmundjes – të tilla si një skuqje të lëkurës – si dhe një temperaturë të lartë. NHS thotë se prindërit duhet të telefonojnë urgjencën nëse fëmija i tyre ka një lëkurë të zbehtë me njolla blu ose gri.

Simptomat zyrtare të Covid-19 tek fëmijët, sipas NHS, janë të njëjta me të rriturit: ethe, kollë e vazhdueshme dhe humbje e nuhatjes ose shijes. Disa fëmijë mund të përjetojnë të vjella ose diarre, megjithatë këto simptoma mund të ndodhin si rezultat i shumë sëmundjeve të tjera.

Mundësia që fëmija ose foshnja juaj të infektohet me Covid-19 tingëllon e frikshme, por është e rëndësishme të theksohet se raste të fëmijëve të vegjël dhe foshnjave me Covid-19 që bëhen për t’u shtruar në spital janë të rralla. Statistikat tregojnë se më pak se 1.5% e të gjithë shtrimeve në spital me virus janë të personave nën 20 vjeç, ku shumë pak prej tyre kanë nevojë për shtrim në kujdesin intensiv, sipas Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH). Besohet se shumica e fëmijëve ka të ngjarë të mos shfaqin ndonjë simptomë. “Anëtarët tanë po shohin shumë pak raste të foshnjave dhe fëmijëve të vegjël që janë shumë të sëmurë për shkak të Covid-19,” tha një zëdhënës i RCPCH.

Kjo nuk do të thotë që fëmijët nuk do të zhvillojnë fare simptoma, dhe disa mund të jenë serioze – mjekët kanë parë një numër të vogël të fëmijëve dhe adoleshentëve me një gjendje të pazakontë të quajtur Paediatric Multisystem Inflammatory Syndrome (ose PIMS) e cila duket se është e lidhur me virusin. Fëmijët me PIMS kanë shfaqur inflamacion serioz në të gjithë trupin e tyre.

“Simptoma e përbashkët që të gjithë fëmijët me këtë gjendje ishte një temperaturë e lartë për më shumë se tre ditë”, shpjegon zëdhënësi i RCPCH, i cili vuri në dukje këtë gjendje “shumë rrallë shihet” tek fëmijët shumë të vegjël ose foshnjat. “Ne jemi shumë më të shqetësuar për gjendjet serioze të tilla si meningjiti,” shtojnë ata.

Aaron Milstone, një pediatër në Johns Hopkins Children’s Center në SHBA, thotë se foshnjat e porsalindura mund të marrin Covid-19, megjithëse shumica do të kenë simptoma të lehta ose aspak. Ai rekomandon që gratë shtatzëna të jenë të kujdesshme për të shmangur koronavirusin.

Simptoma të tjera të Covid-19 tek foshnjat dhe fëmijët, sugjeron ai, përfshijnë: gulçim ose vështirësi në frymëmarrje; dhimbje të muskujve ose trupit; dhimbje të fytit; dhimbje koke; lodhje dhe bllokim të hundëve. Përveç njohjes së simptomave specifike të Covid-19 tek fëmijët e vegjël, prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm për një gamë më të gjerë të simptomave që mund të sinjalizojnë probleme shëndetësore që kërkojnë vëmendje urgjente.

NHS këshillon prindërit të telefonojnë urgjencën nëse fëmija i tyre:

 • është nën tre muajsh dhe ka një temperaturë 38°C ose më të lartë, ose mendoni se ka ethe
 • është 3-6 muajsh dhe ka një temperaturë 39°C ose më të lartë, ose mendoni se ka ethe
 • ka shenja të tjera të sëmundjes, të tilla si skuqje, si dhe një temperaturë të lartë
 • ka një temperaturë të lartë që ka zgjatur për pesë ditë ose më shumë
 • nuk dëshiron të hajë, ose nuk janë si zakonisht
 • ka një temperaturë të lartë që nuk zbret me paracetamol
 • është i dehidruar – për shembull, pelenat nuk janë shumë të lagura, ose ata nuk kanë lot kur qajnë.

Prindërit duhet të telefonojnë urgjencën nëse fëmija i tyre:

 • ka një qafë të ngurtë
 • ka një skuqje që nuk zbehet kur e shtypni atë
 • shqetësohet nga drita
 • ka një krizë
 • ka duar dhe këmbë jashtëzakonisht të ftohta
 • ka një lëkurë të zbehtë, njolla, blu ose gri
 • ka një britmë të dobët / të lartë që nuk është si britma e tyre e zakonshme
 • është i përgjumur dhe e ka të vështirë të zgjohet
 • është jashtëzakonisht i trazuar (nuk ndalet së qari)
 • e ka të vështirë të marrë frymë
 • ka një vend të butë në kokën e tyre që lakohet nga jashtë
 • nuk po përgjigjet si zakonisht, ose nuk është i interesuar për të ushqyerit ose aktivitetet e zakonshme.

 

 

Burimi / https://www.huffingtonpost.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top