Mirëqenie

July 14, 2020 | 8:08

Çfarë smoothie të konsumoni në mëngjes, për të forcuar sistemin imunitar…

Inflamacioni është një mekanizëm mbrojtës dhe riparues natyral që përdor natyra për të kapërcyer çdo dëmtim të indeve. Sidoqoftë, nëse inflamacioni bëhet kronik, atëherë ai i hap rrugën një procesi të përshpejtuar të plakjes së trupit, me një rezultat të mundshëm të sëmundjeve madje edhe serioze.

Këtu janë disa lloje smoothie që mund t’ju ndihmojnë të luftoni inflamacionin kronik. Kjo falë komponimeve të tilla si polifenolet, substanca që shpesh janë rezultat i metabolizmit dytësor të bimëve.

  1. Me manaferra

Frutat e manave (mjedra, boronica, manaferra, etj.) Përmbajnë polifenolet e mësipërme, substanca të cilat shumë shpesh janë përgjegjëse për ngjyrën e ndritshme të këtyre frutave: të kuqe, blu, vjollcë. Shumë lloje të manave posedojnë veti antioksiduese dhe mund të kenë efekte të rëndësishme në proceset inflamatore. Ato përmbajnë vitamina A dhe C, jetësore nga pikëpamja e efikasitetit të sistemit imunitar dhe parandalimit të sëmundjeve që mund të shkojnë nga ftohja tek ato shumë më serioze.

  1. Me perime me gjethe jeshile

Një nivel i ulët i magnezit mund të shoqërohet me sëmundje të shumta. Një nga burimet më të rëndësishme ushqimore të magnezit janë perimet me gjethe jeshile, për shembull spinaq. Jo vetëm kaq: lakra, spinaqi dhe perimet e tjera përmbajnë gjithashtu sasi të larta të vitaminave, gjithashtu shumë të dobishme kundër inflamacionit, si dhe substanca të tjera antioksiduese të efektshme kundër gjendjeve inflamatore. Prandaj, një smoothie me gjethe perimesh për mëngjes mund të jetë një ndihmë e vlefshme kundër inflamacionit kronik.

  1. Me xhenxhefil

Nëse problemi juaj është artriti në gjunjë, marrja e xhenxhefilit në mëngjes mund të ndihmojë vërtet. Kjo rrënjë me aromën e saj karakteristike përmban substanca anti-inflamatore të quajtura xhenxhefil: hulumtime të ndryshme kanë treguar efektivitetin e tij në lehtësimin e dhimbjes nga sëmundjet reumatike si: osteoartriti dhe artriti reumatoid.

  1. Me vaj kokosi

Acidi laurik që përmban vajin e arrës së kokosit ka veti anti-inflamatore. Një studim i vitit 2010 në Biologjinë Farmaceutike zbuloi se vaji i arrës së kokosit, e cila prodhohet në temperatura të ulëta, uli ënjtjen tek derrat laboratorik dhe parandaloi sëmundjet kronike.

  1. Me farat chia

Këto fara janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat nga ana e tyre janë të përfshira në proceset metabolike që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit. Duket se omega-3 që gjendet në farat chia mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kronike siç është artriti. Nëse e keni të vështirë të gjeni farat chia, mund të përdorni edhe farat e lirit ose arrat: edhe këto janë të pasura me substanca anti-inflamatore.

  1. Me çaj jeshil

Çaji jeshil mund të jetë gjithashtu një zgjedhje e mirë për smoothie-n e mëngjesit. Ai gjithashtu përmban polifenole shumë të dobishme.

Receta

Le të shohim recetën për një smoothie anti-inflamatore të shkëlqyer.

Përbërësit: një filxhan me manaferra të ndryshme (manaferra, qershi, luleshtrydhe, boronica dhe kështu me radhë); disa gjethe të perimeve jeshile (lakër, spinaq, etj.); dy lugë xhenxhefil të bluar; një lugë vaj kokosi të parafinuar; një lugë çaji fara të freskëta chia; çaj jeshil; pak mjaltë, shurup panje ose stevia për ta ëmbëlsuar.

Përgatitja

Procedura është shumë e thjeshtë: vendosni të gjithë përbërësit në blender dhe shtoni çaj jeshil sipas konsistencës që dëshironi t’i jepni pijes tuaj.

 

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top