Mirëqenie

November 14, 2017 | 12:07

Cilat janë ushqimet e pasura me vitaminë E?

brokoli

Funksioni i vitaminës E për trupin

Vitamina E ka funksion antioksidant, i cili ruan dëmtimin e qelizave nga radikalet e lira, të cilat zakonisht prodhohen kur trupi ekspozohet drejtpërdrejtë ndaj rrezet UV, tymi i cigareve dhe ndotja, që janë shkaqet kryesore të kancereve të ndryshme.

Vitamina E ka funksionin imunitar, i cili është për të mbrojtur nga sëmundjet. Kjo vitaminë është e mirë për të moshuarit dhe njerëzit me HIV / AIDS për të rritur imunitetin.

Kjo vitaminë gjithashtu luan një rol për të ruajtur shëndetin dhe funksionin e qelizave të ndryshme në trup.

Cilat janë ushqimet e pasura me vitaminë E?

Nevoja për vitaminë E në ditë është 15 miligramë (mg) dhe konsiderohet e përshtatshme për të rriturit. Ndërsa fëmijët kanë nevojë për 4 deri 11 mg vitaminë E çdo ditë. Për fat të mirë, shumë ushqime janë të pasura me vitaminë E, kështu që mund të plotësoni nevojat tuaja të përditshme. Ju me të vërtetë nuk keni nevojë për shtesa të vitaminës nëse dieta juaj është e balancuar.

Cilat janë burimet e ushqimeve të pasura me vitaminë E? 

  • Bajamet
  • Farat e shalqinit
  • Spinaqi
  • Rrepë
  • Vaji i grurit
  • Arra, lajthi
  • Avokado
  • Brokoli
  • Mango
  • Domatet

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com