Këshilla & Arsye

April 9, 2020 | 8:06

Coronavirus / 5 këshilla që ju ndihmojnë të mbani pastër macet dhe qentë

Ditë më parë në lajme ka qarkulluar një njoftim për një qen në Hong Kong të infektuar nga Coronavirus. Kafsha ka rezultuar pozitive në dy teste të realizuar.

Canio Buonavoglia studiues i sëmundjeve infektive në Departamentin e Mjekësisë Veterinare të Universitetit të Barit thotë: “Qeni mund të ketë pasur kontakte me virusin, por unë e përjashtoj faktin se ai është bartësi. Ndoshta, në këtë rast, duhet të themi kini kujdes nga njeriu”.

Në faqen e internetit të Ministrisë së Shëndetësisë ekziston ky indikacion: “për momentin nuk ka prova shkencore që kafshët shtëpiake, si qen dhe mace, të preken nga infeksioni ose të mund ta përhapin atë. Rekomandohet të lani shpesh duart me sapun dhe ujë ose të përdorni alkool pas kontaktit me kafshët”.

Rekomandime themelore higjienike për qen dhe mace: Udhëzime për minimizimin e virusit dhe ndotjes bakteriale te kafshët shtëpiake

Ne përmbledhim këshillat e dhëna direkt nga Massimo Beccati, kirurg veterinar. Themelore për qentë dhe macet është pastrimi i flokëve dhe higjiena e lëkurës në mënyrë që të jetë gjithmonë i shëndetshëm dhe të dezinfektohet nga mikroorganizmat e dëmshëm.

Krehja: hiqni flokët e tepërt dhe mbani nën kontroll praninë e parazitëve të jashtëm (pleshtat).

Banjë çdo 2 javë: për një veprim të fortë antiseptik.

Shampo me të paktën 4% klorheksidinë: Është një antimikrobik efektiv.

Higjiena e përditshme e flokëve dhe putrave: dezinfektoni putrat pa shpëlarje me fshijini mirë me chlorhexidine, veçanërisht pas një shëtitje, përfshirë zonën gjenitale anale.

Shpërblejeni gjithmonë kafshën: përkëdheleni dhe lajeni.

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top