FB

August 3, 2021 | 8:15

Dhjetë gjeste shumë romantike me të cilat mund të mahnitni partnerin

Edhe pse shumë mendojnë se romanca është e mbivlerësuar, realiteti i fakteve tregon se kjo nuk është kështu. Gratë nuk heqin dorë nga ëndërrimi, veçanërisht kur dashuria është në rrugën e duhur: kjo nuk do të thotë që ato presin deklarata të paqarta dashurie nga partneri i tyre, ndoshta në vende publike dhe në prani të njerëzve të tjerë; megjithatë, ato nuk janë të gatshme të heqin dorë nga ato gjeste të vogla që tregojnë dashurinë dhe konsideratën e partnerit të tyre.

Këtu është mënyra se si ta bëjmë atë të kuptojë se ajo është e dashur dhe e dëshiruar përmes vëmendjeve që ajo, në thellësinë e zemrës së saj, pret edhe nëse nuk e kërkon atë drejtpërdrejt.

Mbajtja e duarve në publik – Është një manifestim i vogël, shumë i vogël i dashurisë, i matur dhe mezi i dukshëm, por ka një vlerë të madhe simbolike. Do të thotë “ne i përkasim njëri-tjetrit” dhe fakti i mbajtjes së duarve para një grupi miqsh ose midis të huajve është ekuivalent me deklarimin se “ne jemi së bashku”. Prandaj merreni atë për dore, pa hezitim dhe pa turp: kontakti lëkurë me lëkurë do t’ju shpërblejë.

Përvjetorët që janë të rëndësishëm për të – Kjo mund të jetë ditëlindja e mikut të saj më të mirë, gjyshes së saj të dashur ose një rast tjetër domethënës. Nëse ishte ajo që na tha, le të ngremë antenat tona dhe të vendosim një kujtesë në celularin tonë: është e ndaluar ta harrosh atë. E njëjta gjë vlen edhe për ditëlindjen e saj, ditën e Shën Valentinit dhe përvjetorin e takimit të parë.

Ndarja e mendimeve dhe emocioneve – Çfarë është më intime sesa ndarja e mendimeve dhe ndjenjave? Kjo nuk është aspak një manifestim i dobësisë, por një shenjë besimi që ajo me siguri do ta vlerësojë. Dhe, pasi i jemi besuar njëri -tjetrit, ne i dëgjojmë rrëfimet e tij me pjesëmarrje, pa bërë komente.

Mesazhet – Çfarë mund të jetë më e ëmbël dhe më romantike sesa t’i dërgosh asaj një mesazh me mendimet tona? Edhe dëshira e thjeshtë për të kaluar një ditë të mirë mund ta mbushë me lumturi dhe ta shoqërojë për shumë orë. Vetëm kini kujdes që të mos e teproni.

Surpriza – Nëse e dimë që keni pasur një ditë veçanërisht stresuese dhe të lodhshme, le ta befasojmë atë në mbrëmje me diçka që ajo nuk e pret. Mund të jetë një darkë jashtë, një aperitiv i paplanifikuar, një dhuratë e vogël ose një projekt afatshkurtër.

Ne tregojmë mirëkuptim për mënyrën se si ajo ndihet – Nëse ajo vjen në shtëpi dhe ankohet se ka qenë një ditë e vështirë në zyrë, ne gjithashtu shprehim mirëkuptimin tonë duke shprehur, “Unë e kuptoj”. Dhe nëse ajo duket vërtet e lodhur dhe nervoze, do të ishte mirë ta ndihmonit në kuzhinë ose me ndonjë punë tjetër.

Copa e fundit e picës (ose tortës) – Edhe nëse pak nga gatimi jonë i preferuar mbetet në pjatë dhe ne duam ta hamë, feta e fundit është për të. Na lejohet ta hamë nëse ajo ka përfunduar vaktin dhe po përgatitet të pastrojë tryezën.

Komplimente – Tregimi i vlerësimit tonë për të dhe lavdërimi i saj para miqve është një gjest dashurie nga i cili nuk mund të përjashtohemi. Ne i kushtojmë vëmendje asaj që ajo vesh, vlerësojmë një fustan të ri dhe mbi të gjitha, nuk mungojmë të theksojmë prerjen e saj të re ose ngjyrën e flokëve.

Vendet e zemrës – Le ta marrim atë të vizitojë vendet që kanë një kuptim për ne, sepse ato na bëjnë të përjetojmë momente të lumtura nga fëmijëria jonë ose faza të tjera të historisë sonë. Atëherë le t’i kërkojmë asaj të na shoqërojë në ato që kanë vlerë për të: është një mënyrë e ëmbël dhe e butë për të filluar ndërtimin e një sërë përvojash të përbashkëta.

Një letër dashurie e shkruar me dorë – Edhe në epokën elektronike, një mesazh dashurie i shkruar me dorë, me stilolaps dhe letër është një dhuratë e vërtetë që ngroh zemrën. Një letër është një objekt fizik, i cili mund të vendoset, ruhet dhe rilexohet me siguri një mijë herë. Nëse kemi një venë poetike, le t’i shkruajmë një letër, në rast të kundërt edhe një shënim i thjeshtë do të mjaftojë. Por kini kujdes: letra nuk është e vlefshme nëse bëjmë një zgjedhje rastësore. Ne duhet të zgjedhim një letër të bukur dhe shkruajmë me një shkrim të bukur.

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]norama.com.al

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top