Lifestyle

September 1, 2018 | 12:30

Dieta me kos, humbisni 5 kilogramë për 10 ditë

Kosi është artikull i dobishëm ushqimor, i cili normalizon aktivitetin e organeve të tretjes, përmirëson imunitetin, ndihmon në “grumbullimin” dhe nxjerrjen helmeve nga organizmi dhe nxit metabolizmin.

Derisa jeni duke mbajtur dietën me kos, preferohen këta artikuj:

Kos natyral – 500 g në ditë

Fruta – deri në 300 g në ditë (përveç rrushit, pjeprit dhe shalqirit, për shkak të sasisë së madhe të sheqerit),

Perime – deri në 300 g në ditë (domate, lakër me gjethe, tranguj, speca…).

Është e rëndësishme që të hahen 500 g kos në ditë, por si do ta ndani në racione, kjo është zgjedhja juaj.

Menyja:

Mëngjes

Kos me mjedër, një gotë të vogël çaj të gjelbër apo lëng portokalli.

Dreka

Një çaj bimor, supë e ftohtë e bërë nga kos dhe trangujt të prerë në rrathë të vegjël, 100 g mish i zier, sallatë me tranguj, domate dhe erëza, kos sipas dëshirës, si dhe një gotë limonadë të ngrohtë (pa sheqer).

Pasdite

Domate me kos.

Darka

Një çaj të ngrohtë bimor, bizele të gatuara në avull dhe kos, një gotë limonadë e ngrohtë (pa sheqer).

 

Burimi / telegrafi.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com