Mirëqenie

October 15, 2020 | 9:05

Dieta për personat që vuajnë nga kanceri i gjirit HER2, çfarë duhet dhe nuk duhet të konsumojnë…

Çfarë është kanceri i gjirit HER2-pozitiv?

Kanceri i gjirit është një nga kanceret më të zakonshëm. Pothuajse 25% e njerëzve të sapo diagnostikuar me kancer kanë kancer të gjirit. Një në 5 persona me kancer gjiri ka një lloj të quajtur HER2-pozitiv. HER2 qëndron për receptorin 2 të faktorit të rritjes epidermale njerëzore.

Kjo do të thotë që qelizat kancerogjene kanë një gjen që prodhon proteinën HER2. Kjo proteinë bën që qelizat e kancerit të rriten dhe përhapen shpejt. Kanceret e gjirit HER2 pozitive mund të zhvillohen ose rriten ndryshe nga llojet e tjera. Trajtimet për kancerin e gjirit HER2 pozitiv synojnë qelizat që prodhojnë proteinën. Kjo ndihmon për të ngadalësuar rritjen e kancerit dhe për të parandaluar përhapjen.

Dieta mund të ndihmojë kancerin e gjirit HER2 pozitiv

Dieta juaj e përditshme mund të ndikojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Përafërsisht 20 deri në 30% e të gjithë kancereve mund të kenë lidhje me dietën, aktivitetin fizik dhe faktorë të tjerë të ngjashëm të rrezikut të modifikueshëm. Ndërsa asnjë ushqim ose dietë e vetme nuk mund të parandalojë ose trajtojë çdo lloj kanceri, ushqimi është një pjesë e rëndësishme e planit tuaj të trajtimit.

Disa ushqime mund të ngadalësojnë rritjen e kancerit të gjirit HER2-pozitiv duke zvogëluar prodhimin e proteinës HER2. Ushqime të tjera mund të bllokojnë qelizat kancerogjene nga marrja e ushqimit ose t’i bëjnë ato më të ndjeshme ndaj trajtimit me ilaçe. Kjo bën që qelizat kancerogjene HER2-pozitive të tkurren ose të vdesin. Në mënyrë të ngjashme, disa ushqime mund të përkeqësojnë kancerin e gjirit dhe lloje të tjera të kancerit. Ato mund të lehtësojnë rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene.

Ushqimet që duhen konsumuar nëse keni kancer gjiri HER2 pozitiv

Frutat agrume

Frutat agrume përmbajnë antioksidantë të quajtur flavonoide që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së qelizave kancerogjene HER2 pozitive.

Merrni parasysh të hani frutat e mëposhtme agrume:

 • Portokall
 • Grejpfrut
 • Limonë
 • Lime

Një studim kërkimor gjeti dy flavonoide specifike në frutat agrume: naringenin dhe hesperetin. Në një mjedis laboratorik, flavonoidët ndihmuan në ndalimin e rritjes së qelizave kancerogjene HER2 pozitive. Frutat agrume mund të ndihmojnë gjithashtu që qelizat kancerogjene të bëhen më të ndjeshme ndaj ilaçeve që ndalojnë përhapjen e tyre në pjesë të tjera të trupit.

Piper i zi

Piper i zi përmban një përbërje aktive të quajtur piperine. Hulumtimet në një mjedis laboratorik sugjeruan që piperina ka një efekt anti-tumor në qelizat e kancerit të gjirit HER2 pozitiv. Kjo do të thotë që ndalon qelizat të rriten dhe i bën ato të vdesin. Piperina gjithashtu ndalonte gjenin HER2 të prodhonte proteina HER2.

Perime me fitoestrogjene

Disa perime mund të ndihmojnë në ngadalësimin ose ndalimin e rritjes së qelizave HER2 pozitive. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në përmirësimin e efikasitetit të trajtimeve të caktuara të ilaçeve ndaj kancerit. Merrni parasysh të hani më shumë perime dhe barëra, duke përfshirë:

 • Lakër kineze
 • Selino
 • Majdanoz
 • Speca
 • Sallatë jeshile

Të gjitha këto perime përmbajnë fitoestrogjen, ose flavone, të cilat janë përbërje me bazë bimore. Një studim laboratorik i vitit 2012 sugjeroi që një fitoestrogjen i quajtur apigenin ndihmoi në bllokimin e rritjes së qelizave kanceroze të gjirit HER2-pozitive.

Acidet yndyrore omega-3

Ushqimet që përmbajnë shumë yndyrna të shëndetshme të pangopura të quajtura acide yndyrore omega-3 janë të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto yndyrna të shëndetshme mund të ulin dhe ekuilibrojnë nivelet e kolesterolit dhe të ndihmojnë në trajtimin e kancerit të gjirit HER2 pozitiv dhe llojeve të tjera të kancerit të gjirit.

Ushqimet që përmbajnë shumë acide yndyrore omega-3 përfshijnë:

 • Vaj ulliri
 • Fara liri
 • Farat chia
 • Fara kungulli
 • Arra pishe
 • Arra
 • Fasule
 • Avokado
 • Algat
 • Salmon
 • Sardelet
 • Skumbri
 • Troftë
 • Ton

Një studim mbi kafshët sugjeroi që vaji i ullirit ekstra i virgjër ndihmoi në ngadalësimin e përhapjes së qelizave të kancerit të gjirit HER2 pozitiv. Një studim tjetër kërkimor zbuloi se përdorimi i farës së lirit së bashku me ilaçet e kimioterapisë kishin rezultate më të mira sesa vetëm kimioterapia. Kombinimi i farës së lirit dhe i kimioterapisë ishte në gjendje të ndalonte rritjen e qelizave të kancerit të gjirit. Vaji i ullirit dhe fara e lirit përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe kimikate të tjera që mund të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë kundër qelizave kancerogjene.

Ushqime melatonine

Ju mund ta dini që melatonina ju ndihmon të flini më mirë. Kjo kimikë natyrore mund të ketë gjithashtu veti anti-kancer. Një studim sugjeroi që melatonina ndihmon në bllokimin e ndarjes së qelizave kanceroze të gjirit HER2 pozitive. Gjithashtu mund të parandalojë përhapjen e kancerit në pjesë të tjera të trupit. Trupi juaj prodhon melatonin në sasi të vogla. Ju gjithashtu mund të merrni një dozë të shëndetshme të melatoninës nga ushqimet e mëposhtme:

 • Vezët
 • Peshku
 • Arrat
 • Kërpudhat
 • Bishtajoret
 • Farërat

Ushqime soje

Soja është disi e diskutueshme, pasi studimet e mëparshme kanë sugjeruar se nuk është e mirë për kancerin e gjirit. Sidoqoftë, studimet më të fundit tregojnë se kjo mund të jetë e pasaktë. Një rishikim mjekësor i vitit 2013 zbuloi se gratë në disa pjesë të Azisë kanë një rrezik më të ulët të kancerit të gjirit sesa gratë në Shtetet e Bashkuara. Të hash shumë ushqime të pa përpunuara të sojës mund të jetë një arsye për këtë, por nevojiten më shumë kërkime.

Soja përmban disa lloje aromash. Këto përbërje me bazë bimore mund të ndihmojnë në ngadalësimin ose ndalimin e rritjes së qelizave të kancerit të gjirit. Ngrënia e më shumë proteinave të sojës sesa e proteinave shtazore mund të ulë gjithashtu kolesterolin dhe yndyrnat jo të shëndetshme në trup, të cilat mund të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë kundër kancerit të gjirit.

Merrni parasysh të shtoni ushqimet e mëposhtme të sojës në dietën tuaj ditore:

 • Qumësht soje
 • Tofu
 • Tempeh
 • Fasule
 • Lakër soje
 • Vaj soje

Rrush

Rrushi dhe farat e rrushit përmbajnë një numër përbërësish të shëndetshëm që mund të ndihmojnë në trajtimin e kancerit të gjirit HER2-pozitiv. Një studim mjekësor raportoi se ekstrakti nga lëkura dhe farat e rrushit të kuq mund të parandalojë rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene të gjirit HER2-pozitive.

Rrushi i kuq dhe i purpurt janë të pasura me një antioksidant të quajtur resveratrol. Ai mund të përmirësojë rezultatet e trajtimeve të kancerit të gjirit, përfshirë terapinë rrezatuese dhe kimioterapinë. Kjo mendohet të jetë sepse resveratroli mund të ekuilibrojë hormonet natyrore të estrogjenit në trup. Është e rëndësishme të theksohet se studimet e përmendura më sipër hetonin marrëdhëniet midis përbërjeve të veçanta në ushqime, jo vetë ushqimeve.

Ushqimet që duhen shmangur nëse keni kancer gjiri HER2 pozitiv

Ushqimet me sheqer

Ushqimet me sheqer mund të rrisin rrezikun e problemeve shëndetësore, përfshirë disa kancere. Studiuesit zbuluan se sheqeri i tepërt mund të përkeqësojë të gjitha llojet e kancerit të gjirit. Një studim mbi kafshët zbuloi se deri në 58% e minjve në një dietë me shumë sheqer zhvilluan kancer të gjirit. Minjve iu dha një dietë me aq sheqer sa një dietë tipike perëndimore.

Sipas studiuesve, ushqimet me sheqer mund të rrisin shanset për t’u prekur nga kanceri i gjirit dhe të bëjnë që qelizat kancerogjene të rriten më shpejt. Kjo mund të jetë sepse sheqeri shkakton inflamacion në trup. Ushqimet me sheqer përfshijnë karbohidrate të rafinuara ose të thjeshta ose niseshte. Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që sheqernat e shtuara duhet të përbëjnë më pak se 10% të marrjes tuaj ditore të kalorive.

Shmangni sheqernat e shtuara në ushqime dhe pije. Këto sheqerna mund të renditen si:

 • Saharoze
 • Fruktoza
 • Glukozë
 • Dekstrozë
 • Maltoze
 • Levulozë

Ju gjithashtu duhet të shmangni karbohidratet e thjeshta ose niseshten, duke përfshirë:

 • Shurup misri ose shurup misri me fruktozë të lartë
 • Sodë
 • Lëngje frutash
 • Pije energjike
 • Bukë e bardhë dhe makarona
 • Oriz i bardhe
 • Produkte të pjekura që përmbajnë miell të bardhë

Alkooli

Një çekuilibër i hormonit estrogjen ka qenë i lidhur me kancerin e gjirit. Pirja e alkoolit mund ta përkeqësojë këtë. Një studim kërkimor zbuloi se alkooli ka një efekt hormonal në trup, duke siguruar lëndët ushqyese të nevojshme për zhvillimin e qelizave kancerogjene.

Yndyrna të ngopura dhe trans

Dietat që janë të pasura me yndyrna të ngopura dhe trans mund të lehtësojnë rritjen e qelizave kancerogjene të gjirit HER2 pozitive dhe llojeve të tjera të qelizave të kancerit të gjirit.

Ngrënia e shumë yndyrnave të ngopura mund të rrisë nivelet e kolesterolit. Research sugjeron një lidhje midis kolesterolit të lartë dhe rrezikut të kancerit të gjirit. Një lloj kolesteroli i quajtur lipoproteinë me densitet të ulët (LDL) mund të shkaktojë që qelizat e kancerit të gjirit të rriten më shumë dhe të përhapen më shpejt. Kjo mund të ndodhë sepse LDL ndihmon qelizat kancerogjene të prodhojnë proteinat e nevojshme për t’u rritur. Mbani kolesterolin tuaj LDL të ulët për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të gjirit dhe për një shëndet të përgjithshëm të mirë.

Shmangni ushqimet me yndyrna të ngopura dhe trans që mund të rrisin LDL, duke përfshirë:

 • Vajra bimorë pjesërisht të hidrogjenizuara
 • Margarinë
 • Kremrat jo-qumështorë
 • Ushqime shumë të skuqura
 • Biskota të paketuara
 • Përzierjet e tortave
 • Pite dhe pasta
 • Patate të skuqura dhe snacks të përpunuara
 • Darka të ngrira

Mish

Ngrënia e tepërt e mishit mund të rrisë nivelet e kolesterolit. Të gjitha llojet e mishit dhe shpendëve kanë yndyrna të ngopura. Një studim i vitit 2014 zbuloi se një dietë me shumë yndyrë është e lidhur fort me kancerin e gjirit HER2 pozitiv. Produktet shtazore gjithashtu ulin nivelet e melatoninës në trup. Këta faktorë mund të shkaktojnë rritjen dhe përhapjen e kancerit të gjirit HER2-pozitiv.

Këshilla për stilin e jetës nëse vuani nga kanceri i gjirit HER2-pozitiv

Sipas një studimi të vitit 2012, mbipesha mund të çojnë në një prognozë më të keqe. Qëndrimi aktiv mund t’ju ndihmojë të ekuilibroni peshën tuaj. Flisni me mjekun tuaj për programin e duhur të ushtrimeve për ju. Ushtrimi dhe një dietë e shëndetshme gjithashtu mund t’ju japin rezultate më të mira të trajtimeve.

Së bashku me një dietë të ekuilibruar, suplementet mund t’ju ndihmojnë të merrni ushqyesit e duhur. Shtesat e acidit yndyror Omega-3 shtojnë yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj dhe ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit.

Disa barishte dhe erëza kanë veti anti-kancer. Shafrani i Indisë përmban një antioksidant të quajtur kurkumin, e cila parandalon rritjen e qelizave të kancerit të gjirit. Shtoni këtë erëz në gatimin tuaj ose merreni atë si shtesë.

Dieta juaj mund të jetë një faktor për të ndihmuar në parandalimin dhe trajtimin e një sërë sëmundjesh shëndetësore. Nevojiten më shumë kërkime mbi ushqimet specifike për kancerin e gjirit HER2 pozitiv. Hulumtimi mbi përbërësit specifik të ushqimit dhe qelizave të kancerit të gjirit normalisht testohet në një mjedis laboratorik. Shumë nga studimet janë bërë vetëm në qelizat kancerogjene ose në qelizat kancerogjene në minj dhe kafshë të tjera. Rezultatet mund të ndryshojnë kur hetohet dieta tek njerëzit që janë në rrezik për kancer të gjirit.

Vetëm dieta nuk mund të parandalojë ose trajtojë çdo lloj kanceri. Flisni me mjekun ose nutricionistin tuaj për dietën më të mirë dhe programin e ushtrimeve. Disa ofrues të kujdesit shëndetësor kanë programe diete dhe ushtrimesh posaçërisht për njerëzit që i nënshtrohen trajtimit të kancerit.

 

 

Burimi / https://www.healthline.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top