Mirëqenie

September 8, 2018 | 8:40

Dieta që vret kancerin dhe shkatërron diabetin

Hipokrati, babai i mjekësisë, rreth 2000 vjet më parë tha se ushqimi është ilaçi më i mirë për trupin tonë. Një dietë e saktë dhe e ekuilibruar, mund të na ndihmojë për të parandaluar shumë sëmundje dhe për të kuruar shumë të tjera. Kjo është arsyeja pse mund të themi me siguri se ka një dietë që vret kancer dhe shkatërron diabetin.

Dieta që vret kanceri dhe shkatërron diabetin bazohet në 2 parime:

– Ushqimet me acid mund të shkaktojë sëmundje dhe inflamacion.

– Ushqimet alkalike pastrojnë gjakun dhe na mbrojnë nga sëmundjet.

Këto dy parime, në të vërtetë, përkthehen në vullnetin për të reduktuar dhe në disa raste edhe të hiqni dorë nga:

– Pijet alkoolike

– Produktet e qumështit

– Mishi

– Kafeja

– Sheqeri

– Gluteni

– Pijet e gazuara

– Ushqimet e rafinuara

– Çaj i zi

– Mish i përpunuar

Në thelb dieta përbëhet nga perime me gjethe jeshile dhe konsumi i kufizuar i frutave me përmbajtje të lartë sheqeri. Ushqimet e rekomanduara janë:

– Avokado

– Brokoli

– Lakra

– Karota

– Lulelakër

– Selino

– Kërpudha

– Vaj liri

– Kastravecat

– Hudhër

– Lemon

– Lime

– Kivi

– Marule

– Vaj ulliri ekstra i virgjër

– Qepë

– Portokall

– Papaja

– Majdanoz

– Ananas

– Quinoa

– Rrepa

– Shalqi

– Kungull

– Farërat e susamit

Së fundmi: gjithmonë preferoni kripën Himalya ose Guérande.

 

Burimi / https://www.dididonna.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com