FB

April 15, 2021 | 8:20

Dietat që ndjekin yjet për t’u dobësuar

Gjithkush është kurioz se si disa yje arrijnë të kenë një formë të përsosur fizike. Le të zbulojmë se çfarë diete ndjekin yjet për të humbur peshë.

Të gjithë jemi gjithnjë të magjepsur nga bukuria dhe forma fizike e përsosur e yjeve italianë dhe ndërkombëtarë. Shumicën e kohës pyesim veten se çfarë hanë ose nuk hanë, ose nëse ndjekin një dietë të veçantë për humbjen e peshës ose çfarë sporti praktikojnë. Dihet që për të treguar një formë të përsosur fizike është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje ushqimit, ushqimeve të shëndetshme, sezonale, me pak kalori dhe mbi të gjitha që sigurojnë ushqyesit e duhur.

Nëse jeni shumë kurioz për yjet, veçanërisht për dietën që ata ndjekin për të qenë gjithmonë në formë të shkëlqyeshme, atëherë thjesht lexoni më poshtë.

Dieta e yjeve për të humbur peshë

Me siguri çdo yll investon shumë në pamjen fizike, por sigurisht që ndjekin një dietë të veçantë, të studiuar nga dietologët. Duhet të bëhet e qartë se kushdo që dëshiron të humbasë peshë duhet të mbështetet te dietologu, i cili do të studiojë një plan të synuar dhe specifik për ju, kështu që shmangni dietat që bëni vetë. Le të zbulojmë tani dietën që ndjekin yjet.

Beyoncé. Ne gjithashtu e pamë atë në formë të shkëlqyeshme pas lindjes, ylli ndjek dietën e rekomanduar nga nutricionistja e quajtur 22 ditët. Një dietë e synuar që heq ushqimet industriale nga dieta, duke i lënë hapësirë perimeve sezonale, drithërave dhe bishtajoreve. Ajo ha rregullisht vaktet dhe shkon në shtrat 2 orë pasi ka ngrënë darkën. E gjithë kjo e ndjekur nga një aktivitet i rregullt fizik.

Victoria Beckham. Ish vajza e Spice ka një fizik të lakmueshëm pavarësisht shtatzënive, ajo ndjek dietën e pesë duarve. Ajo merr 5 vakte me proteina, mat gjithçka me pëllëmbën e dorës. Ajo gjithashtu kombinon perimet me proteina.

Gwyneth Paltrow. Aktorja shpesh e ka gjetur veten në qendër të polemikave për shkak të dietës që ndjek. Në fakt, siç raportohet nga Messenger, faqja e internetit e aktores, “Goop” do të përpiqej të shpjegonte se si të arrini “peshën më të ulët të gjallë”, por është gjithmonë e preferueshme ta lini veten të ndiqeni nga mjeku dhe të mos bëni vetë një dietë, sidomos ato që lexohen nga interneti. Mos harroni gjithashtu se nuk është gjithmonë e dobishme për shëndetin e trupit të humbasë kilogramë në një kohë të shkurtër, duke rrezikuar jo vetëm stresin, por edhe rifitimin e shpejtë të kilogramëve të humbur.

Christina Aguilera. Ajo ndjek dietën me ngjyra, ose më saktë ylberin, ajo zgjedh ushqime me ngjyra që sigurojnë shumë lëndë ushqyese. Para së gjithash duhet të theksohet se çdo ditë ajo merr vetëm ushqime me një ngjyrë, për shembull një ditë vetëm ushqim, të kuq, pastaj vetëm të bardhë etj. Ekipi që e ndjek i garanton asaj sasinë e duhur të lëndëve ushqyese.

Uma Thurman. Ajo ka një fizik perfekt dhe të tonifikuar, por ha kryesisht ushqim të papërpunuar, veçanërisht perime të papërpunuara dhe shumë fruta. Kur ajo gatuan perime, sepse jo të gjitha mund të hahen të gjalla, ajo i kushton vëmendje temperaturës së gatimit. Në fakt, asnjëherë nuk i kalon 30°, siç e dinë të gjithë, gatimi i zgjatur bën që disa ushqime të humbin lëndët ushqyese.

Renee Zellweger. Kjo njihet për Dietën e Akullit, një dietë e bazuar në ngrënien e kubeve të akullit për të ndërprerë urinë. Marrja e ushqimeve të ftohta shkakton uljen e temperaturës së trupit dhe si pasojë trupi djeg më shumë kalori për të rifituar ekuilibrin termik. Por duhet të keni kujdes që të mos mbingarkoheni, prandaj gjithmonë ndiqni këshillën e mjekut tuaj.

Reese Witherspoon. Ajo ndjek dietën e fëmijëve, në kuptimin që ajo merr ushqim për fëmijë, kështu që dieta e tij përfshin vetëm një vakt të ngurtë dhe gjithë të tjerët të lëngshëm.

Marilyn Monroe. Të gjithë kanë qenë kurioz për dietën e Marilyn. Ajo ishte shumë e vëmendshme ndaj formave dhe shpesh ishte tepër e ngurtë me vetveten, për të arritur objektivat. Ajo zakonisht e fillonte mëngjesin me një smoothie të papërpunuar me vezë dhe qumësht të ngrohtë, por më pas agjëronte ndonjëherë për drekë, por kënaqej me akulloren në mbrëmje.

Madona. Dieta që ndjek është ajo makrobiotike, të cilën jo të gjithë e dinë por është një dietë shumë e rreptë. Këngëtarja merr kryesisht 3 ushqime, tofu, sojë dhe alga deti, por heq dorë nga mishi, peshku dhe vezët.

Greta Garbo. Ndjek dietën e Gayelord Hauser, i cili në vitet 1930 ishte shumë i famshëm sepse dieta e rreptë premtonte rininë dhe jetën e gjatë mes yjeve. Në fakt, Gretës iu lejuan shumë pak ushqime të pashëndetshme.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top