FB

January 14, 2022 | 8:45

Dietë, si të ktheheni në formë pas teprimit gjatë festave

Mes Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri ka shumë mundësi për ta tepruar në tavolinë. Me përfundimin e festimeve të fundvitit, është koha për t’u rikthyer në formë. Ndoshta me një dietë me të cilën do të detoksifikoheni nga toksinat e tepërta dhe do të rifitoni një peshë të shëndetshme.

Shtimi në peshë është i pashmangshëm, veçanërisht nëse nuk ushqeheni shëndetshëm ose nuk bëni ndonjë aktivitet fizik të shëndetshëm gjatë pjesës tjetër të vitit. Kjo është arsyeja pse ne mund të marrim vendime të mira për vitin e ri duke zgjedhur një mënyrë jetese të shëndetshme, e cila mund të na shoqërojë gjatë gjithë vitit dhe që na lejon të dështojmë herë pas here, siç ndodh për Krishtlindje dhe Vitin e Ri.

Si të humbni peshë pas festave

Ka shumë masa paraprake që mund të marrim për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme pas festave të fundvitit:

-Ne duhet të zgjedhim gatime më delikate dhe të lehta.

-Ne duhet të preferojmë gatime të pasura me ushqime bimore. Perimet janë të pasura me minerale dhe vitamina që na ndihmojnë të ndihemi më mirë.

-Mjaft me ëmbëlsira dhe sheqerna.

-Më mirë të ndiqni një dietë të shëndetshme, të larmishme dhe të ekuilibruar. 5 vakte gjithsej, tre kryesore (mëngjes, drekë, darkë) me dy meze në mëngjes dhe pasdite.

-Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës.

-Mos harroni të përtypni ngadalë, në mënyrë që të rrisni ndjenjën e ngopjes.

-Shmangni ngrënien e shumë mishi, shumë salsiçe dhe shumë djathërave të yndyrshëm.

Krahas këtyre nuk duhet të harrojmë të bëjmë edhe aktivitet fizik. Mjafton edhe një shëtitje çdo ditë, por jo në mënyrë sporadike. Ne duhet ta bëjmë atë gjatë gjithë vitit.

 

 

Burimi / https://www.donnad.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top