Mirëqenie

June 23, 2020 | 8:12

Drita blu, le të mbrohemi nga dëmtimi që ajo shkakton

Gjatë kësaj periudhe izolimi, ne në mënyrë të pashmangshme kemi kaluar shumë kohë para ekraneve të kompjuterave, telefonave dhe televizorëve. Teknologjia na ka lejuar të punojmë, të ruajmë marrëdhëniet sociale dhe madje të argëtohemi, por përdorimi masiv i ekraneve elektronike na ka ekspozuar për shumë orë ndaj efekteve të dritës blu, të emetuar nga pajisje të ndryshme: këto rrezatime të veçanta elektromagnetike mund të kenë efekte të dëmshme në mirëqenien e syve, por edhe për shëndetin e lëkurës dhe, mbi të gjitha, në bilancin e saktë të gjumit dhe zgjimit. Le të shohim se si mund të mbrohemi dhe të kufizojmë çdo dëm.

Çfarë është drita blu – Siç nënkupton edhe emri i saj, drita blu është një përbërës i spektrit të dritës së dukshme që korrespondon me këtë ngjyrë dhe që ndodhet midis frekuencave të gjelbërta dhe atyre violet. Për të qenë të saktë, këto janë rrezatim elektromagnetik midis 380 dhe 500 nm (nanometra). Kur është ndërmjet 390 dhe 455 nm ai ka një intensitet veçanërisht të lartë dhe për këtë arsye është më i dëmshëm. Megjithëse rrezatimi blu është pjesë e dritës normale që ne e perceptojmë gjatë ditës dhe në vetvete nuk është i rrezikshëm, nuk duhet të harrojmë se deri para disa dekadave ishim të ekspozuar ndaj tij vetëm gjatë ditës. Llambat e gjeneratës së fundit, të tilla si LED, ksenon dhe dritat e kursimit të energjisë, kanë një komponent të fortë blu dhe, së bashku me ekranet e pajisjeve elektronike, kanë ndryshuar spektrin e dritës, ndaj të cilit ne jemi të ekspozuar. Prandaj ne jemi të ekspozuar ndaj këtyre frekuencave të lehta të dritës edhe në mbrëmje dhe gjatë natës.

Sytë – Ata janë pjesa e trupit që vuan më shumë. Deri kohët e fundit besohej se drita blu mund të dëmtojë lentet dhe madje edhe retinën, por disa studime të fundit e kanë mohuar këtë tezë, të paktën pjesërisht. Në çdo rast, për tu mbrojtur nga ky agresion, syri reagon në mënyrë instiktive duke ngushtuar rrezen, duke u fryrë dhe duke shfaqur shqetësimin e tij me një ndjenjë lodhjeje, por ekspozimi tepër masiv mund të shkaktojë inflamacion të konjuktivës dhe sëmundjeve të tjera. Për këtë arsye, këshillohet të ndiqni praktikën e mirë të pushimit, duke bërë një pushim prej rreth dhjetë minutash çdo orë e gjysmë të kaluar para një ekrani.

Lëkura – Edhe lëkurës nuk i pëlqen ekspozimi shumë i gjatë ndaj dritës blu e cila, duke depërtuar thellë, pak a shumë si rrezet ultravjollcë, përkeqëson stresin oksidues, rrit mundësinë e shfaqjes dhe intensifikimit të njollave si dhe shkakton dehidratim dhe inflamacion. Së fundmi, drita blu promovon formimin e radikalëve të lirë, shkaku i plakjes së parakohshme të lëkurës. Për të mbrojtur epidermën nga ky lloj dëmtimi, disa produkte kozmetikë specifikë që mbrojnë lëkurën nga rrezatimi diellor dhe blu mund të jenë të dobishme. Përveç intensifikimit të hidratimit të lëkurës me një rutinë të saktë bukurie, mund të përdoren trajtime lehtësuese që janë në gjendje të rivendosin shpërndarjen e melaninës në sipërfaqen e lëkurës, për të shmangur formimin e njollave ose për të ndërhyrë në ato ekzistuese. Një tjetër rritje e bukurisë dhe relaksimit mund të vijë nga masazhi kobido, një ritual i lashtë japonez i cili me anë të presionit dhe fërkimit në pikat limfatike të fytyrës dhe qafës, stimulon qarkullimin, optimizon shpërndarjen e oksigjenit dhe ushqyesve që përmbahen në gjak me efekte kundër rrudhave dhe stresit. Ndihmon gjithashtu që qelizat e lëkurës të rigjenerohen më shpejt, duke rritur gjithashtu prodhimin e kolagjenit.

Të mbrojmë gjumin – Një nga efektet kryesore të dritës blu në trupin e njeriut, i demonstruar shkencërisht dhe unanimisht, është ndërhyrja në prodhimin e melatoninës, hormoni i sekretuar nga gjëndra pineale, i cili rregullon ritmin e gjumit-zgjimit. Ekspozimi i vetes ndaj këtij diapazoni frekuencor në orët para gjumit mund të ndërhyjë në ritmin e cikleve cirkariane dhe për këtë arsye ta bëjë të vështirë të bini në gjumë dhe të pushoni mirë. Për këtë arsye, ekspertët rekomandojnë të fikni të gjitha pajisjet të paktën dy orë para se të shkoni për të fjetur.

Kundërmasat – Mënyra më e lehtë për të mbrojtur veten nga efektet negative të dritës blu është të kufizoni ekspozimin ndaj tepricave të kësaj frekuence. Për bukurinë e lëkurës, kushtojini vëmendje të veçantë hidratimit të fytyrës. Për të mbrojtur sytë, përveç kufizimit të përdorimit të pajisjeve elektronike dhe marrjes herë pas here të një pushimi për të parë larg ekranit gjatë orarit të punës në PC, mund të jetë gjithashtu e dobishme të përdorni një lot artificial, për të pastruar dhe rifreskuar syrin: Ju gjithashtu mund të përdorni syze specifike që ju mbrojnë nga rrezet e dëmshme. Për të fjetur mirë, pas darkës zgjidhni që të pushoni me një libër, duke lënë celularin ose tabletin jashtë dhomës së gjumit. Së fundmi nëse duam leximin elektronik, zgjidhni një model që ju lejon të moduloni përbërjen e dritës, duke preferuar përbërësit e kuq dhe të verdhë që stimulojnë gjumin.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top