Aktualitet

January 21, 2023 | 7:09

Emocionuese! Përfaqësuesja e Tajlandës paraqitet në “Miss Universe” me një fustan të bërë me kanaçe në shenjë mirënjohje për prindërit e saj

‘Miss Tajlanda’ Anna Sueangam-iam mahniti publikun me një fustan të bërë me kanaçe, të cilin e veshi gjatë mbrëmjes.

Tani fustani është bërë viral, duke grumbulluar më shumë se 150,000 pëlqime që kur Sueangam-iam ndau një foto në Instagramin e saj .

Fustani i cili u dizenjua nga marka Manirat,  njihet si “Fustani i Fshehur i Çmuar i Diamantit” – ku kombinon hapëset e kenaçeve prej alumini me kristalet Swarovski.

 

Por ky fustan ka gjithashtu një histori e cila i emocionoi të gjithë.

“Ky fustan u frymëzua nga mjedisi ku jam jetuar përgjatë fëmijërisë sime”, ka shkruar ajo në Instagram. “Duke u rritur me prindër grumbullues plehrash, jeta ime si fëmijë ishte mes grumbujve të mbeturinave dhe materialeve të riciklueshme. Ky fustan unik u bë qëllimisht me materiale të hedhura dhe të ricikluara, përkatësisht ‘Skeda e kanaçes’ për t’i paraqitur UNIVERSIT atë që konsiderohet e pavlerë. Nga shumë njerëz në fakt posedon vlerën dhe bukurinë e vet. Faleminderit të gjithëve që e patë, e dëgjuat dhe shpresojmë që jeni mesazhi i vetëvlerësimit.”

 

“Edhe pse disa e quanin si “mbretëresha e bukurisë së plehrave”, kjo nuk e pengon kurrë të shkëlqejë si një perlë e çmuar”, shkruhet në një mbishkrim në faqen e Instagramit të Miss Tajlandës .

Sipas biografisë së saj zyrtare të Miss Universe , Sueangam-iam, , lindi dhe u rrit në një lagje të varfër në Bangkok. Familja e saj më vonë e dërgoi në një tempull për ta mbrojtur nga një mjedis i pasigurt. Ajo u rrit mes murgeshave budiste dhe vaktet e saj përbëheshin kryesisht nga mbetjet e murgjve.

“Në moshë të re, varfëria e diferencoi jetën e saj në shkollë nga fëmijët e tjerë, veçanërisht kostoja e shkollimit”, thuhet në biografinë e saj. “Për të mbuluar tarifat e saj të shkollimit, asaj iu desh të mblidhte pikë të meritës, të dhuronte gjak çdo semestër, të mblidhte shishe plastike të mbeturinave dhe të pastronte banjat publike. Kjo përvojë e bëri atë të vërë në dyshim mundësinë e fëmijëve tajlandez për arsimim.”

Sueangam-iam tani shpreson të përdorë platformën e saj për të përfaqësuar dhe përforcuar zërat e fëmijëve nga prejardhje të paprivilegjuar. Ajo aktualisht punon me një numër organizatash jofitimprurëse, duke përfshirë Smile Train Thailand.

 

 

 

 

/Panoramaplus.al

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top