Dëshmi

January 28, 2023 | 9:09

Ëndrra e një nëne dhe e të bijës për të fluturuar së bashku

Kur një nënë dhe vajza e saj ndajnë të njëjtën ëndërr, arritja e saj së bashku është gjithmonë një burim krenarie. Nëse atëherë pasioni kthehet në profesion, të jetosh së bashku me prindin është edhe më mahnitëse!

n

Holly Pettit dhe Keely Pettit janë vërtetë të veçanta në marrëdhënien e tyre nënë-bijë. Holly dhe Keely, përveçse të pandashme në jetën e përditshme, janë edhe kolege të ngushta pune. Ndërsa Holly është kapitene në Southern Airlines, Keely punon për të njëjtën linjë ajrore si oficere e parë. Në fluturimin e tyre të parë së bashku, ato udhëtuan dhe zbritën Fluturimin 3658 nga Denveri në St.

“Kur zbulova këtë karrierë, ishte sikur u dashurova me të. Një nga vajzat e mia, Keely, gjithashtu u ndje njësoj si unë… është e mahnitshme”, janë fjalët e Holly-t, e cila komentoi përvojën e saj duke punuar me të bijën.

Shoqëria dhe përkushtimi i tyre në vendin e punës janë një burim krenarie për kompaninë Southern Airlines. Keely as që mendoi shumë për këtë. Menjëherë pas kolegjit, ajo zgjodhi të ndiqte karrierën për aviacion. Edhe pse fillimisht punoi si stjuardesë për një linjë tjetër ajrore, ajo e kuptoi shpejt se fluturimi nga kabina do të ishte më shpërblyese edhe për të. Ashtu si nëna e saj. Dhe pavarësisht se ishte vetë nënë, ajo zgjodhi të angazhohej në rrugën e nevojshme për të marrë të gjitha certifikatat e nevojshme për ta bërë atë pilote avioni.

“Kjo është ajo që dua të bëj për pjesën tjetër të jetës sime”, mendoi ajo. E diskutoi me bashkëshortin e saj Todd, i cili shpërtheu nga të qeshurat nga kjo ide. Së bashku ata kanë tre fëmijë të vegjël, përkatësisht një, dy dhe tre vjeç e gjysmë. Por përballë këmbënguljes së gruas së tij, ai vetëm mund ta miratonte zgjedhjen e saj dhe ta mbështeste.

Të rikthehet në gjurmët e nënës së saj është një ëndërr që Keely e ka pasur që kur ishte katërmbëdhjetë vjeç. Hap pas hapi ajo arriti të fitonte licencën për të fluturuar dhe për tre vjet punoi për Horizon Air. Në vitin 2022, ajo iu bashkua ekipit të Southern Airlines.

“Është një ëndërr e realizuar,” tha Holly. Gjithashtu sepse, për Keely-n, puna për të njëjtën kompani me nënën e saj ishte qëllimi më i lakmuar.

 

 

Burimi youreduaction

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top