Mirëqenie

October 12, 2020 | 12:27

Energjia e gurëve dhe përfitimet që merr trupi prej tyre

Karneliani përmban energjitë e yin dhe yang, ato femërore dhe negative. Mund ta gjeni në treg nganjëherë me ngjyra shumë të lehta që priren nga portokalli e ndezur, herë të tjera me nuanca që janë afër ngjyrës kafe dhe ndryshkut. Kur ngjyra është e qartë, energjia e saj mbizotëruese është ajo pranuese / pasive, me pak fjalë ajo femërore. Karnelia e verdhë / portokalli u konsiderua nga Egjiptianët si gjaku pjellor që perëndesha Isis dhuroi spontanisht në tokë çdo 28 ditë. Kur ngjyra tenton të errësohet, energjia konsiderohet mashkullore dhe aktive. E përsosur për të dhënë guxim dhe motivim.

Carnelian, me të gjitha nuancat e mundshme, ka qenë për shekuj me radhë guri që mbronte nga energjitë dhe sëmundjet negative. Në të kaluarën u tha se ajo gjithashtu arriti të mbronte nga murtaja. Kjo kalcedoni portokalli, që i përket familjes kuarci, është një nga gurët më të famshëm dhe të zakonshëm në Itali. Ajo ka marrë kuptime të ndryshme gjatë shekujve. Në Egjiptin e Lashtë ishte guri i veshur nga arkitektët për të demonstruar aftësitë e tyre si ndërtues.

Nëse keni zgjedhur carnelian do të thotë që …

Ndoshta ju keni zgjedhur instinktivisht një ekzemplar të bukur të karnelit. Ishte ndoshta ajo që ju duhej, prandaj përdoreni. Ndoshta do të zbuloni se keni pasur nevojë për të! Nëse, nga ana tjetër, jeni duke kërkuar një kuptim “të menjëhershëm” të arsyes pse e keni zgjedhur atë, dijeni se një carnelian portokalli, pra me një energji tipike femërore, do t’ju lejojë t’i jepni një jetë të re marrëdhënies (dashuri, familje, afektive, etj.) në të cilën po kultivoni aq shumë kujdes. Nëse, nga ana tjetër, karnelia që keni zgjedhur është e kuqe dhe ka ngjyrën e tullave, kjo do të thotë që duhet të ecni përpara për qëllimet tuaja pa u kënaqur.

Përfitimet për trupin

Carnelian, si pothuajse të gjithë gurët e portokallit, ndihmon në kanalizimin më të mirë të energjive të trupit. Kështu, për shembull, nëse ju pëlqen të bëni aktivitet fizik ose dëshironi të filloni të praktikoni një sport, ju mund të përdorni carnelian si një amulet të vogël mbështetës për të përmirësuar qëndrueshmërinë fizike dhe mendore.

Në terapinë kristalore përdoret gjithashtu për të rritur oreksin. Pra, nëse kohët e fundit, mbase për shkak të stresit të tepërt, nuk jeni në gjendje të hani aq sa duhet, karneliani mund t’iu vijë në ndihmë. Nëse doni një fëmijë ose njihni një mik që ka provuar për ca kohë, sharmi ideal me fat në këtë rast është një karnel i bukur i kuq si pasioni. Është një gur që kujton pjellorinë dhe nuk ka mundësi më të mirë se kjo!

Ngjyra e kuqe e karnelit ka qenë gjithmonë e lidhur me atë të gjakut. Ky mineral duket se stimulon rrjedhën e gjakut për të arritur organet dhe indet. Gratë mund të vendosin një carnelian në secilin nga dy xhepat e përparmë të pantallonave ose fundit të tyre, për të lehtësuar dhimbjet e ciklit menstrual. Ndihmon në detoksifikimin tuaj nga alkooli, ilaçet dhe çdo zakon që mund të jetë i dëmshëm për trupin.

Përfitimet për shpirtin

Thuhet se çdo pengesë është një mundësi për rritje. Për fat të keq, ndonjëherë ato mund të të rrëzojnë aq shumë sa fillon të humbasësh lidhjen me realitetin. Nëse ju ndodh herë pas here, një karnel i bukur është ai për të cilin keni nevojë. Ndihmon në rivendosjen e motivimit, përmirëson përqendrimin dhe mbështet në fazat medituese. Është një gur me veti ringjallëse, tërheq dashurinë për jetën dhe largon zilinë dhe rizgjimin.

Sidoqoftë, nga të gjitha vetitë e karnelit, njëra prej tyre është ajo që ndihmon për të kuptuar ciklin e jetës dhe për të larguar frikën e vdekjes në përputhje me rrethanat. Duhet thënë se nuk është një frikë që hiqet vetëm duke këputur gishtat dhe aq më pak duke u përpjekur ta bëjmë atë me dritën e arsyes. Është një proces i ngadaltë dhe gradual i pranimit, por carnelian është sigurisht guri që mund të na ndihmojë. Në civilizimet e lashta ai u përdor për të mbrojtur të vdekurit në udhëtimin e fundit për në jetën e përtejme. Siç mund ta imagjinoni, ata besuan se ky gurë ishte në gjendje t’i bënte njerëzit të pranonin edhe sfidën më të madhe.

Carnelian është i lidhur me chakra-n e dytë. Ndihmon për të kontrolluar rrjedhën e energjisë dhe ekuilibron trupin, mendjen dhe shpirtin duke vepruar drejtpërdrejt në forcën e jetës. Nëse ndiheni të hutuar, besoni se jeni shumë të varur nga të tjerët ose po shtypni ndjenjat tuaja, duhet të punoni në këtë qendër energjie dhe ndoshta karnelia ose një gur tjetër portokalli mund të jetë i duhuri për ju. Sidoqoftë, ky mineral, duke punuar në energjitë delikate të dashurisë, ju bën të zgjidhni disa blloqe të butë, pa e detyruar shumë dorën tuaj. Në fakt, kjo gjithashtu ju ndihmon në kulmin e chakra-s së parë, për të rikuperuar rrënjët tuaja.

Përfitimet për mendjen

Carnelian është një gur mjaft motivues, prandaj rekomandohet nëse po ndiqni një projekt që është veçanërisht i afërt me zemrën tuaj, por herë pas here, përballë vështirësive, ndjeni dëshirën për të hequr dorë nga gjithçka. Është një hajmali e vërtetë “tërheqëse parash”, gjithmonë ju ndihmon, pavarësisht nga biznesi juaj. Gjithashtu konsiderohet minerali i përcaktimit. Unë ju rekomandoj që të vendosni një varëse të bukur carnelian kur, për një arsye ose një tjetër, duhet të flisni në publik. Mund të jetë një konferencë para një auditori ose një bisede familjare, kur mbase keni nevojë të jepni ndonjë lajm të veçantë. Kjo ju jep besim në veten tuaj dhe në kauzën tuaj, dhe në një nivel fizik, e bën zërin tuaj të qartë.

Carnelian është një gur mbështetës në rast depresioni, veçanërisht ai që prek njerëzit e një moshe të caktuar. Tani, depresioni dhe gjendjet e ndryshme shpirtërore negative nuk mund të kapërcehen vetëm falë një minerali, por mund të jetë një ndihmë e mirë. Lufton zvarritjen. Nëse keni një tendencë të mendoni shumë për gjërat, mbani këtë mineral dhe do filloni të mësoni se ndryshimi është pozitiv dhe se ëndrrat mund të bëhen realitet, veçanërisht kur ato janë të lidhura me talentet tuaja.

Kuriozitete rreth Carnelian

Siç e përmenda në fillim, carnelian ishte për Egjiptianët një gur që shërbeu për të demonstruar statusin e arkitektëve dhe në të njëjtën kohë, përfaqësonte gjakun menstrual të Isis, kur mostra mori një ngjyrë të verdhë / portokalli. Njihej gjithashtu si “dielli që perëndon”.

Carnelian gjithashtu kishte marrë një rol shumë të rëndësishëm në alkimi. Kur nxehet, ky mineral merr një ngjyrë shumë më intensive dhe mbase ishte pikërisht për këtë arsye që alkimistët besuan se si një gur i zier, ishte në gjendje të aktivizonte energjinë e të gjithë kalcedoneve të tjera. Disa popuj e përdorën carnelian si një simbol për nder të dëshmorëve që kishin derdhur gjakun e tyre. Guri u shfaq me krenari në gjoksin e Kryepriftit.

5 përdorime të carnelian

  1. Të punojmë në chakrën e dytë

Thjesht mund ta mbani në xhep. Ky do të ishte pozicioni më i mirë pasi mbetet brenda rrezes së chakra-s së dytë. Në një nivel kromatik / energjik është i përsosur. Përndryshe, mund të zgjidhni edhe një unazë. Në këtë mënyrë ju punoni në sferën seksuale dhe në organet riprodhuese.

  1. Rritja e krijimtarisë

Carnelian është një gur që ndihmon në tërheqjen e ndikimeve krijuese dhe të dobishme. Për të përfituar, vendoseni afër vendit ku punoni. Mos harroni që të mos e përdorni atë gjatë natës ndërsa flini, nuk është një gur me të cilin mund të jeni në kontakt 24 orë në ditë.

  1. Ndihmon në tokë

Midis praktikave të ndryshme shpirtërore, është e përsosur për kryerjen e tokëzimit. Mbajeni atë në duar ose, nëse është e madhe, afër jush.

  1. Ju bën më pjellor

Nëse dëshironi të keni një fëmijë dhe të rrisni pjellorinë tuaj, atëherë unë ju rekomandoj që të përdorni këtë gur absolutisht të përsosur për qëllimin, ai duhet të jetë në lartësinë e chakrës së dytë, aty ku janë organet riprodhuese. Mund ta mbani në xhep, ta përdorni për trajtime specifike të terapisë kristalore ose ta mbani thjesht si unazë ose byzylyk.

  1. Kapërceni frikën e të folurit në publik

Carnelian mund t’ju ndihmojë në këtë edhe nëse ka gurë ndoshta më të përshtatshëm për qëllimin. Ndoshta mund ta konsideroni kombinimin e tij me bruz, akuamarin ose kalcedoninë blu.

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top