Lifestyle

October 12, 2020 | 11:21

Zgjidhjet dhe mjetet shëruese për poret e zgjeruara

Poret e zmadhuara përbëjnë një problem të bezdisshëm që minon uniformitetin dhe shkëlqimin e lëkurës së fytyrës. Këto mund të prekin si burrat ashtu edhe gratë, por është e qartë që efekti në fytyrën e femrës është më domethënës. Ka gra që e kanë luftuar këtë problem për vite me radhë, por që shpesh nuk e kuptojnë që çështja mund të fillojë të zgjidhet që kur fillon të shfaqet, kjo do të thotë të ndërmarrësh veprime parandaluese për të ruajtur mirëqenien e lëkurës. Idealja është që të filloni në një moshë të re duke adoptuar zakonin e shëndetshëm të kujdesit të rregullt dhe specifik të lëkurës.

E gjithë kjo kërkon shumë durim, por mbi të gjitha kremra dhe produktet specifike, mundësisht jo-silikoni. Shpesh, kur inflamohen, poret e zgjeruara çojnë në krijimin e pikave të zeza dhe puçrrave, shumë të vështira për tu trajtuar dhe vërtet të bezdisshme. Padyshim, ka disa mjete efektive për t’i eleminuar ato.

Poret, çfarë janë ato, si funksionojnë dhe pse zgjerohen

Para se t’ju ofrojmë të gjitha truket për eliminimin e poreve të zgjeruara, ne dëshirojmë t’ju japim disa informacione teknike. Në rast se nuk e dinit, poret janë zgavra të vogla që hapen nga brenda. Hapje që përkojnë me daljen e gjëndrave dhjamore. Poret në të vërtetë luajnë një rol shumë të rëndësishëm pasi lejojnë lëkurën të marrë frymë dhe i japin asaj një pamje të butë dhe të freskët.

Poret kanë një diametër prej rreth 50 mikronë dhe ka 150 për çdo centimetër katror të epidermës. Poret jenë të shëmtuara kur zgjerohen dhe përbëjnë një ndryshim të dukshëm. Ka shumë shkaqe, por kryesorja është lëkura me vaj.

Ndër kushtet e tjera që mund të nxjerrim në pah si nxitje të poreve të zgjeruara, kemi:

  • Konsumi i alkoolit në një mënyrë joproporcionale
  • Konsumi i barnave
  • Plakja e përgjithshme e lëkurës
  • Puçrrat
  • Androgjenet e rritura.

Janë pikërisht këto gjendje që i bëjnë poret të zgjerohen dhe bëjnë që lëkura të humbasë shkëlqimin e saj natyror. Në veçanti, poret e zgjeruara prekin kryesisht faqet dhe zonën “T” të fytyrës.

Siç thamë më parë, poret e zgjeruara nuk janë problem i vogël, veçanërisht për gratë në moshë të re. Sidoqoftë, është e mundur të merreni me këtë çështje duke filluar të ndryshoni stilin e jetës dhe zakonet e këqija si: pirja e duhanit, alkooli, dieta e dobët. Me siguri, shmangia e pirjes së duhanit mund ta ndihmojë shumë lëkurën tuaj të rimarrë shkëlqimin e saj natyral, si dhe të hani më shumë fruta dhe perime. Truke të vogla që mund të bëjnë një ndryshim të madh! Gjithashtu është e rëndësishme të përdorni produkte specifike për të trajtuar problemin, të tilla si kremrat, maskat, detergjentët dhe shumë më tepër.

Pastrimi i fytyrës nga poret e zgjeruara

Hapi i parë në eliminimin e poreve të zgjeruara është pastrimi i mirë. Në fakt, ky ndihmon shumë për të pastruar tërësisht lëkurën, duke hequr pikat e zeza dhe papastërtitë. Nëse kujdesi për lëkurën tuaj është shumë i rëndësishëm, është gjithashtu thelbësore të mos e teproni. Një pastrim i ekzagjeruar i fytyrës, në fakt, mund të shkaktojë efektin e kundërt: ju mund të hiqni shtresën e hollë që mbulon lëkurën, duke e bërë atë të ndjeshme dhe duke e ekspozuar ndaj ndonjë inflamacioni.

Në çdo rast, pastrimi i fytyrës është gjithashtu një veprim i rëndësishëm parandalues, pasi përveç eliminimit të papastërtisë ndihmon në ruajtjen e lëkurës në kushte optimale dhe parandalimin e formimit të baktereve të mëtejshme.

Kremra për poret e zgjeruara

Një aleat i rëndësishëm kundër poreve të zgjeruara është sigurisht një krem specifik i mirë: në mëngjes këshillohet të aplikoni një dozë të mirë produkti në mjekër, faqe dhe ballë. Duhet të jetë një krem normalizues, antiseptik dhe antioksidues i sebumit; kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kërkoni këshilla nga një ekspert. Sidoqoftë, në mbrëmje rekomandohet të aplikoni një krem të mirë retinoli, perfekt për normalizimin e sebumit, i cili stimulon prodhimin e elastinës dhe kolagjenit. Padyshim, është mirë të ndiqni një dietë të pasur me fruta dhe perime, duke eliminuar pirjen e duhanit dhe alkoolit.

Maska për poret e zgjeruara

Edhe një maskë e mirë për fytyrën mund të jetë një ndihmë e vlefshme kundër poreve të zgjeruara, akoma më mirë nëse ka veti detoksifikuese dhe astringjente. Më të përshtatshmet janë ato të bazuara në karbon bimor dhe argjilë, të përsosura falë efektit thithës të sebumit. Për të stimuluar qarkullimin e qelizave, mund të përdorni një maskë kolagjeni, e cila ngjesh lëkurën. Kjo lloj maske, e përdorur së bashku me produkte të tjera specifike, siguron një nivel më të lartë të hidratimit sesa ai tradicional.

Detergjentë për poret e zgjeruara

Pastrimi i përditshëm i fytyrës është një hap themelor, pavarësisht nga poret e zgjeruara. Në fakt, nëse bëhet në mënyrë sistematike, një pastrim i mirë i fytyrës ndihmon shumë për të stimuluar mikroqarkullimin, duke përmirësuar lëkurën dhe duke e bërë atë më të freskët dhe të ndritshme. Natyrisht, për një rezultat të mirë, këshillohet të mos përdorni detergjentë shumë agresivë. Ata me lëkurë të yndyrshme me siguri do të përdorin një xhel shpëlarës me një veprim astringent.

Edhe pastrimi i fytyrës ka një rol themelor: ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura dhe papastërtitë, më të përdorurat janë ato të bazuara në mikrosfera të jojobës dhe ekstrakte të ndryshme bimore, të tilla si ananasi dhe papaja.

Avull i nxehtë për të eliminuar poret e zgjeruara

Avujt ndihmojnë shumë për të luftuar poret e zgjeruara. Ato janë një nga zgjidhjet ideale për të zgjidhur problemin, duke çliruar lëkurën nga papastërtitë: është e nevojshme të zieni ujë dhe të shtoni petale trëndafili ose vaj esencial rozmarine. Pastaj mjafton të mbuloni kokën me një peshqir dhe të qëndroni mbi avull për 5-10 minuta. Së fundmi, është shumë e rëndësishme të lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe të vendosni një hidratues të mirë. Mos harroni, toniku gjithashtu luan një rol kryesor!

Rëndësia e tonikut për të zvogëluar poret e zgjeruara

Shumë e nënvlerësojnë rëndësinë e tonikut: po flasim për një produkt themelor, domosdoshmërisht i pranishëm në rutinën e përditshme të bukurisë. Në fakt, ai shquhet për përfitime të shumta si: hidratimi i lëkurës, heqja e papastërtive, si dhe përbërja dhe një pH acid është në gjendje të mbyllë plotësisht poret.

Përdorimi i saktë i tonikut nuk kërkon që ai të fërkohet fort në lëkurë, por të vendoset në një top pambuku dhe të lyhet butësisht. Është ideal, veçanërisht për ata me lëkurë shumë delikate. Në fakt, në rast se nuk keni qenë në dijeni të tij, toniku ka si funksion kryesor ribalancimin e aciditetit të lëkurës dhe pastrimin e saj, si dhe mbylljen e poreve të zgjeruara. Ka shumë produkte në treg, por për një rezultat të mirë këshillohet të kontaktoni një specialist.

Ilaçet shtëpiake për poret e zgjeruara

Nëse jeni më shumë në anën e të ashtuquajturave “mjetet juridike të gjyshes”, atëherë patjetër që duhet të vazhdoni me leximin e këtij artikulli. Ne zbulojmë disa sekrete të vogla, por të dobishme për eliminimin e poreve të zgjeruara. Ju mund të zgjidhni midis vajit të limonit, ananasi ose limoni. Megjithëse mund të duket shumë qesharake, në të vërtetë këta përbërës kanë një ndikim të fortë pozitiv në problemin e poreve të zgjeruara dhe mund ta zgjidhin pjesërisht problemin.

Vaji i limonit është i njohur mirë për veprimin e tij qetësues dhe është perfekt për lëkurën me vaj, të prirur ndaj papastërtive. Thjesht vendosni disa pika të produktit në zonat e prekura dhe masazhojeni butë. Pas kësaj, mos harroni ta hiqni produktin me ujë micellar. Limoni ose ananasi janë gjithashtu të shkëlqyeshëm, ata kanë një veprim astringjent falë pranisë së acidit citrik. Ne ju rekomandojmë që të derdhni disa pika lëng në një top pambuku dhe të lyeni zonat e prekura. Në fund, lani fytyrën me ujë të ngrohtë për të hequr produktin.

Grimi? Po, por me produktet e duhura

Poret e zmadhuara mund të shkaktohen gjithashtu nga make-up, ose nga produktet që nuk janë të përshtatshme për llojin e lëkurës që keni. Në fakt, është thelbësore të përdoren produkte kozmetikë specifikë që respektojnë pH e lëkurës dhe që nuk kontribuojnë në prodhimin e tepërt të sebumit. Para make-up-it, është shumë e dobishme të aplikoni një serum të mirë, por mbi të gjitha përpiquni të krijoni një bazë të lehtë të make-up, veçanërisht në verë. Nëse keni lëkurë me vaj, atëherë, ne ju këshillojmë të mos përdorni produkte silikoni që përmbajnë vajra minerale. Në fakt, produktet që përmbajnë këta lloj elementësh rrezikojnë të zgjerojnë poret me kalimin e kohës.

Produktet organike mund të jenë alternativa perfekte ndaj produktit klasik të silikonit: ato janë në gjendje t’i japin kompaktësi ngjyrës dhe shkëlqimit. Për të minimizuar praninë e poreve të zgjeruara është shumë e dobishme të përdorni një sfungjer latex për të përhapur më mirë produktin. Së fundmi, është shumë e rëndësishme të pastroni lëkurën çdo natë dhe të eliminoni të gjithë make-up-in. Mos harroni, përdorni gjithmonë tonik!

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top