FB

May 9, 2022 | 9:34

Eurovision 2022 / Këngëtarët në garë dhe 40 këngët e vendeve pjesëmarrëse

 

Vetëm një ditë na ndan nga Eurovision Song Contest 2022, një nga ngjarjet më të rëndësishme muzikore të vitit: nga 10 deri më 14 maj në fakt, 40 këngëtarë dhe grupe do të jenë protagonistë në Pala Alpitour në Torino pas skualifikimit të Rusia. Fitorja e vitit të kaluar të Maneskin në Roterdam rrit pritshmëritë për një fitues italian në kermesse evropiane që do të ishte në dorën e Mahmood dhe Blanco, të cilët përfaqësojnë Italinë me “Shivers” e tyre.

Të dy nuk janë të vetmit këngëtarë italianë që do të ngjiten në skenë, atyre do t’i bashkohet Achille Lauro që do të përfaqësojë San Marinon me “Stripper”. Një tjetër emër i njohur për publikun italian është ai i Emma Muscat e cila do të marrë pjesë për Maltën, vendin e saj të origjinës. Drejtuesit e eventit muzikor të transmetuar në Rai 1 në prime time do të jenë Laura Pausini, Alessandro Cattelan dhe Mika.

Këngëtarët që garojnë në gjysmëfinalen e parë të Eurofestivalit

Performancat e 17 artistëve do të transmetohen më 10 maj, datë e gjysmëfinales së parë. Mes tyre edhe skuadra ukrainase, ndër më të priturit e Festivalit, sidomos pasi parashikuesit kanë cilësuar Orkestrën Kalush ndër favoritët e fitores finale, pas lamtumirës së Alina Pashit. Kjo është lista e vendeve që do të performojnë në gjysmëfinalen e parë:

Shqipwria: Ronela Hajati me “Sekret”

Letonia: Citi Zēni me “Eat Your Salad”

Lituania: Monika Liu me “Sentimental”

Zvicra: Marius Bear me “Boys Do Cry”

Sllovenia: LPS (Last Pizza Slice) me “Disko”

Ukraina: Kalush Orchestra me “Stefania”

Bullgaria: Intelligent Music Project me “Intention”

Hollanda: S10 me “De Diepte”

Moldavia: Zdob şi Zdub & Fraţii Advahov me “Trenulețul”

Portugalia: Maro me “Saudade Saudade”

Kroacia: Mia Dimšić me “Guilty Pleasure”

Danimarka: REDDI me “The Show”

Austria: Lum!x ft Pia Maria me “Halo”

Islanda: Sigga, Beta, Elìn me “Með Hækkandi Sól”

Greqia: Amanda Tenfjord me “Die Together”

Norvegjia: Subwoolfer me “Give That Wolf A Banana”

Armenia: Rosa Linn, me “Snap”

Këngëtarët që do të performojnë në gjysmëfinalen e dytë

Vetëm dy ditë më vonë do të transmetohet pjesa tjetër e artistëve pjesëmarrës në Eurovision Song Contest 2022 në Torino. Mes tyre do të jenë të pranishme edhe performancat e Izraelit, Serbisë dhe Azerbajxhanit që befasuan në edicionin e kaluar, por mbi të gjitha San Marinos, i përfaqësuar nga Achille Lauro dhe “Stripperi” i tij. Pritet edhe Emma Muscat me këngën e saj “I Am What I Am”, e cila do të përfaqësojë Maltën. Kjo është lista e këngëtarëve të gjysmëfinales së dytë:

Finlanda: The Rasmus me “Jezebel”

Izraeli: Michael Ben-David me “I.M”

Serbia: Konstrakta me “In Corpore Sano”

Azerbajxhan: Nadir Rustamli, me “Fade To Black”

Gjeorgjia: Circus Mircus me “Lock Me In”

Malta: Emma Muscat me “I Am What I Am”

San Marino: Achille Lauro me “Stripper”

Australia: Sheldon Riley me “Not The Same”

Qipro: Andromache me “Ela”

Irlanda: Brooke me “That’s Rich”

Maqedonia e Veriut: Andrea me “Circles”

Estonia: Stefan me “Hope”

Rumania: WRS me “Llámame”

Polonia: Ochman me “River”

Mali i Zi: Vladana me “Breathe”

Belgjika: Jérémie Makiese me “Miss You”

Suedia: Cornelia Jakobs me “Hold Me Closer”

Republika Çeke: We Are Domi me “Lights Off”

 

 

Burimi / https://www.fanpage.it/

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top