Dëshmi

August 13, 2018 | 9:28

Fantastike, humbi këmbën në aksident, balerina performon me protezë

Një 12-vjeçare, që humbi këmbën në një aksident, ka mundur që të performoje balet për herë të parë pasi u pajis me një gjymtyrë protezë.

Pollyanna Hope, e cila jeton në Harpende, ishte vetëm 2-vjeç kur një autobus e përplasi.

balerine_me_proteze

Ajo po ecte në rrugë së bashku me nënën e gjyshen e saj kur autobusi humbi kontrollin duke u ngjitur në trotuar dhe i përplasi. Hope humbi gjyshen dhe këmbën e saj në aksident.

12-vjeçarja pas ngjarjes së rëndë filloi të merrte mësime në balet, por nuk ishte në gjendje për të bërë progres për shkak se nuk kishte një këmbë.

Por falë një shpikësi Yusuf Mohammad, balerina ka një këmbë proteze e projektuar në mënyrë unike që e lejon Pollyanna ta komandojë nëpërmjet prekjes së një butoni.

Dhe më në fund ajo ishte në gjendje që të performonte në “BBC Two’s Inventing The Impossible: The Big Life Fix” duke përlotur shikuesit.

Burimi OraNews Online

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com