Mirëqenie

September 11, 2020 | 8:18

Farat Chia, ja si t’i përdorni për të forcuar metabolizmin, për t’u dobësuar dhe për të luftuar inflamacionin.

Farat Chia vijnë nga një bimë e quajtur Salvia hispanica me origjinë në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Ato kanë qenë prej kohësh baza e dietës së popujve Maya dhe Aztecs, pasi është një ushqim shumë i bollshëm me lëndë ushqyese; këto fara përmbajnë veti antioksiduese, proteina dhe vitamina, për shembull vitaminën A: e cila mbron lëkurën dhe flokët. Vitamina B: për funksionimin e duhur të metabolizmit. Vitaminë C: e dobishme për formimin e kolagjenit, ato përmbajnë gjithashtu minerale dhe omega 3.

Farat Chia kanë dhe shumë cilësi të tjera të dobishme për trupin tonë:

Para së gjithash ato mund të na ndihmojnë në humbjen e peshës, kur i gatuajmë farat Chia shndërrohen në një lloj xheli që rritet në madhësi dhe peshë, me zero kalori por që na jep një ndjenjë të shkëlqyer të ngopjes.

Ato janë të dobishme kundër divertikulave që inflamohen, pasi janë në gjendje të luftojnë efektet negative të një dreke shumë të yndyrshme, duke lehtësuar tretjen tonë. Ato ekuilibrojnë sheqerin në gjak, duket se ato janë bërë pikërisht për të vonuar përpunimin e sheqerit në gjak.

Farat Chia: sasia ditore

1 ose 2 lugë gjelle në ditë me fara chia, e cila përafërsisht është e barabartë me rreth 10 – 20 gram.

Por le të shohim se si mund të hahen farat chia:

Ato mund të hahen të freskëta dhe të thata. Mund t’i hamë për mëngjes të përzier me drithëra, ose me kos; ose gjatë drekës, përdoren në sallata.

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top