Lifestyle

September 11, 2020 | 8:14

Të famshmit rikthehen në tapetin e kuq, ja veshjet dhe maskat që spikatën më shumë (Foto)

Deri më tani, 2020 ka qenë përfundimisht viti ku prodhimet në fushën e modës kanë qenë shumë të pakta. Kriza e koronavirusit e vuri të gjithë botën në pauzë ndërsa planifikuesit e ngjarjeve kuptuan se si të zhvillonin në mënyrë të sigurt tubime të profilit të lartë. Gjashtë muaj pas mbylljes globale kanë filluar të rishfaqen ngjarjet muzikore dhe premierat e filmit. Java e kaluar shënoi kthimin e parë në tapetin e kuq me MTV Video Music Awards në New York dhe Festivalin e Filmit në Venecia.

VMA njihen më së miri për shfaqjet e stilit të jashtëm dhe Lady Gaga e ktheu ceremoninë në një ekstravagancë të vërtetë mode me nëntë veshje të ndryshime dhe aksesorëve të çuditshëm.

Surrealja vazhdon në Festivalin e Filmit në Venecia, ku maskat e detyrueshme theksonin një larmi pamjesh. Ylli italian i popit Elodie kishte vendosur një maskë argjendi për ta kombinuar me fustanin e saj metalik të Atelier Versace. Sigurisht, çmimi për maskën më mbresëlënëse shkon për dizajnin abstrakt James Merry që Tilda Swinton zgjodhi ta kombinonte me kostumin e saj nga Chanel Haute Couture. 

Diku tjetër në festival, presidentja e jurisë Cate Blanchett dërgoi një mesazh në lidhje me qëndrueshmërinë duke ripërdorur modelet e vjetra me të cilat është shfaqur në tapetin e kuq. Bluza e saj e qëndisur e Alexander McQueen ishte mbresëlënëse kur ajo e veshi atë në premierën e Carol në Londër në vitin 2015. Një shembull i shkëlqyeshëm që tregon se moda e shkëlqyer nuk ka një datë skadence.

 

Burimi / https://www.vogue.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top