Këshilla & Arsye

January 11, 2018 | 9:06

Fëmijë me syze? Jepuni këtë lëng

Fëmijë me syze?

vision-in-children-2

Spinaqi ka dy substanca speciale që përmirësojnë vizionin. Këto janë luteina dhe zeaksanthina. Sytë tuaj kanë nevojë për luteinë dhe zeaxanthinë, ashtu siç kanë nevojë mushkëritë tuaja për oksigjen.

Sytë nuk jetojnë dot pa to dhe trupi nuk i sintetizon dot, prandaj, duhet t’i merrni nëpërmjet ushqimit. Në disa studime tregohej se dëmin më të madh në sy nuk e marrim thjesht nga kompjuteri apo telefoni (sigurisht që drita e tyre dëmton), por janë radikalet e lira ato që çojnë edhe deri në degjenerimet makulare.

Kështu që çdo ditë nga një gotë lëng spinaqi fëmijeve tuaj që kanë probleme me shikim. Vlen edhe për të rriturit./Mësimet e Diolës

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com