Mirëqenie

April 13, 2018 | 13:47

Frutat dhe perimet me më shumë pesticide

Luleshtrydhet kryesojnë sërish listën e prodhimeve me nivelin më të lartë të pesticideve, e cila përpilohet çdo vit nga  Grupi i Punës për Mjedisin (EWG).

Shkencëtarët thonë se këtë vit kanë zbuluar se më shumë se 98% të mostrave të luleshtrydheve, së bashku me spinaqin, nektarinën, qershitë dhe mollës kanë në përmbajtje të paktën 1 pesticid. Një mostër e vetme e luleshtrydheve ka 20 lloje të ndryshme pesticidesh.

Këtë vit, lista “Dirty Dozen” përfshin sërish të njëjtat 12 fruta dhe perime si lista e vitit të kaluar, me vetëm disa ndryshime në renditje.

Ja lista “Dirty Dozen” 2018 për prodhimet bimore me më shumë pesticide:

Luleshtrydhet

Spinaqi

Nektarina

Molla

Rrushi

Pjeshka

Qershitë

Dardha

Domatet

Selinoja

Patatet

Specat

Ndërsa 15 produktet me më pak pesticide janë:

Avokado

Misri

Ananasi

Lakra

Qepa

Bizelet e ngrira

Papaja

Shpargu

Mango

Panxharu

Pjepri

Kivi

Pjepri melandë

Lulelakra

Brokoli

Kjo listë është përpiluar në bazë të testimeve laboratorike të kryera nga FDA dhe Departamenti Amerikan i Programit për Testimin e Pesticideve. Në studim janë përfshirë rreth 39 mijë mostra. Testimet kanë zbuluar 230 pesticide të ndryshme të gjendura tek produktet.

Burimi / https://shendeti.com.al

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com