Këshilla & Arsye

October 4, 2018 | 13:57

Gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë në palestër

Përveç që ndikojnë negativisht në performancën sportive, veshja e gabuar gjithashtu rrezikon të mos jetë e shëndetshme.

Përkundër asaj që mund të mendoni, shprehja “veshje për sukses” nuk përshtatet vetëm në zyrë, sepse edhe ajo që vishni në palestër mund të ketë pasoja negative në sportin tuaj, duke bërë që të lodheni më shumë, si dhe rrezikoni shëndetin tuaj. Më poshtë do ju zbulojmë veshjet cilat janë veshjet e përshtatshme për palestër dhe cilat jo.

Rrobat prej pambuku 100%

Edhe pse kanë një aromë pak të pakëndshme në krahasim me fibrat sintetike, rrobat e pambukut “absorbojnë çdo pikë djerse, gjë që ju bën të ndiheni sikur të kishit veshur një peshqir”, thotë instruktori Chad Moeller. Dhe lagështia promovon përhapjen e baktereve, veçanërisht nëse mbani rrobat tuaja të lagura për periudha të gjata kohore, me rrezikun e një infeksioni të mundshëm kërpudhash.

Këshilla: Zgjidhni pëlhura të bëra posaçërisht për palestër.

Atletet e gjimnastikës

Si një rregull i përgjithshëm, pas 300 milje (rreth 500 kilometra) atletet duhet të zëvendësohen, por nëse nuk mbani gjurmët e distancës së udhëtimit, të kuptoni se kur duhet të themi lamtumirë mund të jetë e vështirë. “Ju e dini se atletet tuaja janë veshur deri nw fazwn kur dizenjot fillojnë të zhduken – shpjegon fizioterapisti Jasmine Marcus – dhe nëse fundi duket se ka prekur disa zona, për të mos thënë nëse ka vrima apo shenja të tjera, ka ardhur koha për të marrë këpucë të reja”.

Këshilla: nëse vazhdoni të përdorni këpucët tuaja të vjetra, me kalimin e kohës mund të keni probleme me këmbët, gjunjët dhe ijët tuaja.

Reçipetat tradicionale

Natyrisht që reçipetat tradicionale, si dhe ato sportive, por të vjetra dhe të lirshme, janë më të këqijat që ju mund të vishni kur jeni në palestër.

Këshilla: lëvizja e vazhdueshme e gjoksit gjatë stërvitjes mund të dëmtojë indin e gjirit, duke rritur shanset e dështimeve të ardhshme dhe gjithashtu të shkaktojë dhimbje shpine dhe shpatullash.

Bizhuteritë

Nëse nuk keni besim t’i lini bizhuteritë tuaja në kabinetin e dollapëve, mos i merrni ato në palestër.

Këshilla: gjatë vrapimit, varësja mund të përplaset në fytyrën tuaj ose në gjoks. Edhe unazat nuk janë të rekomanduara, sepse ato mund t’ju bëjnë të humbni kontrollin mbi peshat që po ngrini, ndërsa fërkimi midis peshës dhe unazës mund të shkaktojë goditje në lëkurë.

Rrobat shumë të ngushta

Rrobat e ngushta, të dizajnuara për të lejuar lëvizjen gjatë kompresimit të muskujve, janë të mira, por nëse ato janë më të vogla ose tepër të shtrënguara, rrezikojnë t’iu bëjnë më shumë dëm sesa mirë, sepse kufizojnë qarkullimin, duke shkaktuar dhimbje dhe acarim të lëkurës.

Këshilla: zgjidhni pantallona të shkurtra dhe bluza që ju lejojnë të lëvizni krahët tuaj.

Rrobat shumë të gjera

Po kështu, edhe rrobat e gjera duhet të shmangen, sepse ato fshehin trupin tuaj, duke penguar kështu instruktorin që ta shohë atë dhe të kuptojë nëse po bëni muskujt e duhur.

Këshilla: rrobat moderne të palestrës janë bërë për të ndihmuar trupin të lëvizë në mënyrën më të mirë, kështu që zgjidhni rrobat që shkojnë vërtet mirë.

Make up

Megjithëse kjo këshillë duhet të jetë e qartë, nuk është gjithmonë kështu. “Ka një kohë dhe një vend për kozmetikë dhe palestra nuk është një nga këto – paralajmëron dermatologu Joshua Zeichner i Spitalit Mount Sinai në Nju Jork – sepse kur ju djersisni, papastërtia dhe djersa mund të grumbullohen nën make-up, duke shkaktuar kështu irritime të lëkurës, puçrrave dhe akneve”.

Këshilla: nëse qëllimi juaj është të stërviteni në palestër, mos vendosni në fytyrë asnjë produkt kozmetik.

 

Burimi / http://gazeta-shqip.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com