Mirëqenie

November 1, 2017 | 12:44

Gjumi, jini të kujdeshëm për atë që hani dhe pini

Zakonet e të ngrënit gjatë ditës luajnë rol në gjumin e natës.

1

Kufizoni kafeinën dhe nikotinën.  Ju mund të habiteni, por kafeina mund të shkaktojë probleme të gjumit deri në dhjetë deri në dymbëdhjetë orë pas pirjes! Në mënyrë të ngjashme, pirja e duhanit është një tjetër stimulant që mund të prishë gjumin tuaj, veçanërisht nëse pini duhan afër orarit të gjumit.

Shmangni vaktin e bollshëm.  Pëpiquni të hani darkë dy orë para gjumit. Ushqime me aromë ose acid mund të shkaktojnë probleme stomaku dhe urth.

Shmangni alkoolin përpara shtratit. Ndërsa një gllënjkë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, ajo ndërhyn me ciklin tuaj të fjetjes.

Shmangni konsumimin e shumë lëngjeve në mbrëmje. Pirja e shumë lëngjeve mund të rezultojë në udhëtime të shpeshta për në banjo gjatë natës.

 

Për disa njerëz, një vakt i lehtë para shtratit mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit. Për të tjerë, ngrënia para shtratit mund të çojë në dispepsi dhe gjumë më të vështirë. Nëse keni nevojë për gjumë, provoni:

  • Një tas të vogël me drithëra me pak sheqer
  • Qumësht ose kos
  • Një banane.
To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com