FB

January 19, 2022 | 8:15

Horoskopi: një disiplinë holistike për çdo shenjë të zodiakut

Disiplinat holistike janë gjithnjë e më në modë, sipas të cilave të gjithë, si individë, duhet të mësojmë të gjejmë ekuilibrin tonë si fizikisht, emocionalisht apo mendërisht, në harmoni me mjedisin tonë rrethues. Këto disiplina janë vërtet të shumta dhe nuk duan të zëvendësojnë mjekësinë tradicionale, edhe nëse ndonjëherë e integrojnë atë. Horoskopi zbulon disiplinën gjithëpërfshirëse që duhet të studiojë ose përjetojë çdo shenjë horoskopi, në mënyrë që të jetojë në harmoni me yjet.

0

DASHI – Kur angazhoheni për të mësuar një disiplinë, e bëni me shumë seriozitet dhe më pas përpiqeni t’ua propozoni të tjerëve në një mënyrë të thjeshtë dhe të vërtetë. Disiplina holistike që mund t’ju intrigojë më shumë është Pranoterapia, një lloj mjekësie alternative që synon të kurojë shumë sëmundje përmes duarve. Ju mund ta vini re energjinë që ato kanë edhe kur ndiheni shumë të nxehtë.

 

DEMI – Jeni një person sensual dhe ndjenja e nuhatjes është ndoshta shqisa që ju prek më shumë gjatë ditëve tuaja. Studimi i efekteve të aromave të ndryshme që nuhatni, mund të jetë shumë i dobishëm për të kuptuar se si ato ndikojnë tek ju ose se si ato ndikojnë tek të tjerët. Aromaterapia, në veçanti, ju magjeps sepse studion efektet e vajrave esencialë në një nivel fizik, emocional dhe mendor.

 

BINJAKËT – Disiplinat holistike për ju përfaqësojnë një botë magjike, në të cilën ju pëlqen të zhyteni sa herë të keni mundësi. Ju pëlqen të lexoni kërkime, nuk i futeni gjithmonë gjërave që studioni në thellësi, por sigurisht që mund të bëni një përjashtim për Mjekësinë Ayurvedic. Përpara se t’ua propozoni të tjerëve, preferoni të eksperimentoni se si funksionon tek ju për të trajtuar pagjumësinë, ankthin apo sëmundje të ndryshme fizike.

 

GAFORRJA – Kur dëgjoni për disiplina holistike, bëheni pak skeptik dhe mosbesues, sepse nuk e kuptoni mirë se çfarë është. Por që kur zbuluat se “Pet Therapy” është gjithashtu pjesë e tyre, ju jeni entuziast dhe keni vendosur të jeni një promovues i madh. Përqafimet e kafshëve si qentë, macet, por edhe kuajt apo delfinët, janë në gjendje të çlirojnë emocionet dhe të jetojnë më mirë çdo marrëdhënie.

 

LUANI – Jo gjithmonë intrigoheni nga disiplinat holistike, sepse njerëzit që ju flasin për to nuk duken kurrë mjaftueshëm karizmatikë apo bindës. Ju keni shpirtin e një artisti dhe ju pëlqen ideja që terapia e artit bie në këto disiplina. Në të vërtetë, jeni të mendimit se përdorimi i arteve grafike ose plastike mund të ndihmojë vërtet këdo që të shprehë identitetin e tij të vërtetë dhe të çlirojë emocionet e tij.

 

VIRGJËRESHA – Jeni ndoshta një nga avokatët më të mëdhenj të disiplinave holistike dhe kur ju jepet rasti, përjetoni një trajtim. Jeni shumë të intriguar nga akupunktura dhe fakti që ka pika të caktuara në trup që i përgjigjen pozitivisht stimulimit të gjilpërave, të cilat ju shtyjnë edhe më tej të thelloheni dhe të studioni. Natyrisht, as trajtimet tradicionale nuk i braktisni kurrë.

 

PESHORJA – Vëmendja juaj është gjithmonë e rrëmbyer nga gjithçka që ka të bëjë me artin, harmoninë apo bukurinë. Disiplina holistike që mund të plotësojë më së miri kërkesat tuaja është Kristalo Terapia. Gurët jo vetëm që kanë veti të ndryshme dhe mund të përdoren për të balancuar disa çekuilibrime fizike, emocionale ose mendore, por janë gjithashtu të mrekullueshëm për t’u veshur si gjerdan, unaza ose byzylykë.

 

AKREPI – Nuk jeni plotësisht të sigurt se ai bën pjesë në disiplinat tradicionale holistike, por sigurisht që nuk mund të qëndroni indiferentë ndaj sharmit të hipnozës regresive. Ju pëlqen të eksperimentoni me të për t’u përpjekur të kuptoni se si mund të ndikojnë jetët e kaluara tek ju në të tashmen, por ju pëlqen gjithashtu ideja e të qenit në gjendje të mësoni të hipnotizoni të tjerët dhe t’i udhëhiqni ata në këtë udhëtim misterioz dhe interesant.

 

SHIGJETARI – Nëse dikush do t’ju bënte pyetje rreth disiplinave holistike, me siguri do të kishit diçka për të thënë për secilën prej tyre. Sigurisht që ka disa për të cilat jeni më i specializuar dhe që tashmë i keni përjetuar pozitivisht në veten tuaj. Një prej tyre është Kinesiologjia, e cila bën të mundur marrjen e informacionit mbi gjendjen e ekuilibrit të individit në nivel fizik, mendor dhe biokimik.

 

BRICJAPI – I përkisni shenjës së Tokës dhe, kur dëgjoni për disiplina holistike, gjithmonë pyesni veten nëse ka vërtet diçka praktike dhe konkrete në to. Gjeni atë që kërkoni në Naturopati. Jeni të apasionuar pas studimit të kurave natyrale më efektive për të përmirësuar mirëqenien psikofizike. Përpara se t’u jepni këshilla të tjerëve, preferoni të kontrolloni drejtpërdrejt se çfarë përfitimesh ka.

 

UJORI – Disiplinat holistike nuk kanë sekrete për ju dhe, nëse nuk i keni studiuar vetë, me siguri do të njihni profesionistët më të mirë për çdo gjë që ju nevojitet. Ndër disiplinat e shumta që keni përjetuar me rezultate të shkëlqyera, është edhe Muzikoterapia. Tingulli dhe muzika arrijnë t’ju çojnë në nivele të ndryshme vibrimi, në të cilat mund të arrini një ekuilibër që ju lejon të perceptoni të gjithë universin.

 

PESHQIT – Përfitimet e Meditimit tashmë janë të njohura për të gjithë dhe ka studime neuroshkencore që tregojnë se sa e dobishme është kjo disiplinë për të relaksuar më shumë trupin, për të qetësuar emocionet dhe më në fund për të gjetur pak heshtje në mendjen tuaj. Të dëgjosh frymën është gjëja më e mirë që mund të bësh në momentet kur ndihesh pak i shqetësuar ose i shqetësuar për diçka.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi tgcom24.mediaset.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top