Dëshmi

August 16, 2018 | 10:51

I patën dhënë një muaj jetë, pas 7 vitesh deklaron: “Ja ushqimi që më shpëtoi!”

“Pas gjashtë muajsh kurimesh shkatërruese të cisteve, vendosa të provoja “kurimin” e një mjeku dietist, nutricionist dhe gastroenterolog. Unë nuk e besoja atë e pranoj, por kur nuk ke alternativë tjetër thua pse të mos e provoj?!

Limoni ka korrigjuar

“Një lëng me tre limona të shtrydhur, pasuar nga tre gota ujë para se të flini. Rezultati ishte mjaft surprizues brenda pak ditëve, nuk ndieja më djegie, gjakderdhja ishte zhdukur dhe të dhënat e analizave ishin të përsosura. A e dini se kërkime të ndryshme kanë treguar se limoni është në gjendje të vrasë qelizat e kancerit, duke demonstruar një efikasitet 10,000 herë më të fortë se kimioterapia?”

Frutat bëjnë mrekulli

“Një limonadë e mirë është një mburojë kundër kancerit. Në limon ka molekula me veti antioksidante të shquara, të afta për të luftuar veprimin e radikaleve të lira, të cilat mund të ndryshojnë strukturën e membranave qelizore dhe të materialit gjenetik (ADN) dhe kështu të hapin rrugën për proceset e formimit të neoplazmës. Përveç kësaj, ato kanë fuqinë për të kufizuar inflamacionin kronik, i cili shpesh është baza e transformimit neoplastik të indeve. Ideali është një lëng limoni në ditë. Dhe një spërkatje me limon e sallatës është një gjest që duhet bërë sa më shpesh”.

Limoni më ka shpëtuar jetën

“Tre mjekë, një kirurg zemre … një muaj jetë … histori e gjatë, por unë jam gjallë pas më shumë se shtatë vjetësh, nuk marr më ilaçe”. “Me pak fjalë pas pranimit, pasi kam bërë tri herë Ecocolordoppler (metodë jo-invazive diagnostike, e cila lejon vizualizimin ultratinguj të enëve kryesore të gjakut dhe studimin e rrjedhjes së gjakut brenda tyre), tre mjekë të ndryshëm dhe një kirurg kardiak më japin nga një muaj deri në një javë jetë. Diagnoza: një nekrozë tashmë ka kompromentuar më shumë se 25% të zemrës … Ju nuk mund të bëni shumë më shumë … Mirupafshim dhe faleminderit! Një i afërm më këshillon të “vë limon”. Kështu kam bërë, drejtpërdrejt në zemër: ngadalë kam pasur përmirësime deri në rimëkëmbjen e plotë”. Ka një shije të këndshme dhe mbi të gjitha nuk prodhon efekte të tmerrshme të kimioterapisë. Por interesant është efekti që prodhon tek cistet dhe tumoret.

Studimet mbi llojin e frutave

Në të vërtetë, sipas Institutit Baltimor të Shkencave të Shëndetit, përbërjet e limonit kanë treguar një efikasitet 10,000 herë më të lartë se një nga barnat më të përdorura kimioterapeutike. Studimet me limon janë tretur vërtetë, kështu që ne zbulojmë se limoni është një ndihmë e vlefshme edhe për ata me pak mbrojtje imune sepse mund të “rrisin” prodhimin e rruazave të bardha të gjakut. Gjithashtu, sa i përket trajtimit të diabetit, ky fryt është provuar të jetë një parandalues i shkëlqyer. Sipas Teorisë Biologjike Jonizuese Reams, limoni është i vetmi ushqim anionik në botë, një karakteristikë që do ta bënte atë veçanërisht të dobishëm për shëndetin, falë kontributit të dhënë nga ndërveprimi midis kationeve dhe anioneve, të domosdoshme për prodhimin e energjisë në nivel qelizor.

Egjiptianët e lashtë përdorën lëngun e limonit për të trajtuar pezmatimin e lëkurës.

Ne përfundojmë me një përmbledhje të shkurtër, të efekteve të dobishme të limonit:

Pengon fillimin e osteoporozës

Ribalancon pH e trupit

Përmirëson tretjen

Nxit pushimin

Parandalon ftohjen dhe gripin

Pastron mëlçinë

Eliminon acidet urinare

Promovon aktivitetin e zorrëve

Shkrin gurët e tëmthit, gurët në veshka dhe depozitat e kalciumit që grumbullohen në veshka

Parandalon calcosis urinar

Largon radikalet e lira

Parandalon plakjen qelizore të organizmit

Zvogëlon kolesterolin

Ka veti antibakteriale

Eliminon parazitët e zorrëve

Përforcon enët e gjakut

Rregullon presionin e gjakut

Ka vlera anti-kancerogjene

Promovon prodhimin e energjisë

Nëse një mollë në ditë e mban doktorin larg, çfarë na kushton të rrisim përdorimin e limonit në jetën tonë të përditshme, duke filluar që në mëngjes?

 

Burimi / vocedelweb.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com