FB

February 23, 2024 | 6:15

I sëmurë nga dashuria? Shenjat alarmante që nuk mund t’i injoroni

A ju ka pushtuar një vorbull ndjenjash për dikë? A është i vetmi mendim në mendjen tuaj i dashuri apo e dashura juaj? Atëherë mund të jeni të sëmurë nga dashuria. Dashuria mund të jetë edhe e gëzueshme edhe torturuese. Kuptimi i simptomave të sëmundjes së dashurisë mund t’ju ndihmojë ta kapërceni atë dhe ta transformoni dashurinë në një përvojë më pozitive.

Dashuria është një emocion i bukur por konfuz. Ju mbush zemrën me lumturi dhe mjerim në të njëjtën kohë. Dashuria mund të konsumojë të gjithë qenien tuaj ndërsa përjetoni më të lartat dhe më të ulëtat. Megjithatë, sëmundja e dashurisë mund të jetë një emocion shumë intensiv që mund të jetë i vështirë për disa individë për t’u menaxhuar.

semuredashuri

Pra, le të eksplorojmë se çfarë është sëmundja e dashurisë, simptomat e të sëmurit nga dashuria dhe si të kapërceni të qenit të sëmurë, në mënyrë që të mund të ndërtoni marrëdhënie më të shëndetshme dhe një jetë më të lumtur.

 

Çfarë është Dashuria?

E parë shpesh si një mundim, sëmundja e dashurisë i referohet emocioneve të forta që vijnë nga të qenit emocionalisht ose fizikisht larg personit që doni. Shpesh konsiderohet si një emocion negativ i përjetuar nga individë të cilët janë thellësisht të dashuruar me një person tjetër.

Dashuria mund të përjetohet në skenarë të ndryshëm si dashuria e pashpërblyer, pamundësia për t’i shprehur dashurinë tuaj të dashuruarit tuaj, mungesa e partnerit tuaj apo edhe vdekja e një personi të dashur.

Pra, çfarë është sëmundja e dashurisë? Është një gjendje emocionale e karakterizuar nga një dëshirë e madhe ose ankth i përjetuar kur jeni thellësisht i magjepsur me dikë ose pasi keni përjetuar dashuri të pashpërblyer.

Është një përzierje e mahnitshme komplekse e ndjenjave, e cila mund të pushtojë mendimet tona dhe të ndryshojë sjelljet tona, duke rezultuar në ndjenja dëshpërimi dhe malli.

Sipas psikologjisë së sëmundjes së dashurisë, ai shpesh konsiderohet si një çrregullim që zhvillohet për shkak të përvojave tona të së kaluarës dhe stilit të lidhjes. Dashuria ka më shumë gjasa të gjendet tek individët me stile ankthi të lidhjes, problemet e të cilëve rrjedhin nga frika e refuzimit ose braktisjes.

Në mënyrë të ngjashme, plagët emocionale të pazgjidhura dhe traumat e së kaluarës mund të intensifikojnë simptomat e sëmundjes së dashurisë pasi ato shkaktojnë pasiguri dhe frikë të thella.

 

Shenjat treguese

Po pyesni veten se si duket sëmundja e dashurisë në realitet? Këtu janë disa nga shenjat dhe simptomat më të zakonshme të sëmundjes së dashurisë për të cilat duhet të dini:

 

1.Mendime obsesive

Një tregues i qartë i të qenit të mallkuar nga dashuria është kur dikush e gjen veten duke menduar për të dashurin e tij vazhdimisht në mendjen e tij. Mendjet tona mbushen me të dashurin tonë dhe gjatë gjithë ditës ne riprodhojmë kujtimet dhe imagjinojmë skenarë, ndërkohë që dëshirojmë praninë e tyre.

 

2.Trazirat emocionale

Një shenjë themelore për të qenit të mallkuar nga dashuria është se mund të çojë në luhatje të rënda të humorit. Kur dikush ia kthen dashurinë tonë, ne mund të përjetojmë gëzim dhe lumturi të pamasë. Megjithatë, kur dashuria nuk shpërblehet ose kur marrëdhënia jonë përballet me probleme, ne mund të përjetojmë depresion, trishtim dhe madje edhe dëshpërim.

 

3.Humbje e oreksit dhe çrregullime të gjumit

Intensiteti me të cilin një person kalon nëpër trazira të tilla emocionale mund të ketë efekte të rëndësishme në shëndetin e tij fizik. Disa njerëz mund të humbasin oreksin e tyre, të humbin peshë dhe të përjetojnë pagjumësi ose netë të shqetësuara që janë të ngjyrosura nga ëndrrat e njerëzve të tyre të dashur.

 

4.Përqendrimi i ulur

Sipas psikologjisë së sëmundjes së dashurisë, ajo mund të ketë një ndikim të fortë në aftësinë tonë për t’u fokusuar te përgjegjësitë, duke na bërë të paaftë për të përfunduar detyrat në kohë. Mendja juaj mund të mendojë vazhdimisht për objektin e dëshirës tuaj ndërsa vazhdoni të ëndërroni për të gjithë skenarët e mundshëm që mund të ndodhin.

 

5.Izolimi dhe tërheqja

Ndjenja e dhimbjes priret t’i bëjë njerëzit të largohen nga mjediset sociale. Ekziston një ndjenjë e ndjenjës së pasigurisë dhe ankthit për t’u gjykuar ose refuzuar nga të tjerët. Në disa raste, ju mund të tërhiqeni shpesh, gjë që mund të rezultojë në izolim social.

Si rezultat, mund të filloni të humbni interesin për aktivitetet që ju kanë pëlqyer më parë. Kjo është një nga simptomat kryesore të sëmundjes së dashurisë.

 

6.Simptomat fizike

Dashuria mund të shfaqet edhe fizikisht. Dhimbje koke, dhimbje stomaku, rrahje zemre, apo edhe lodhje ekstreme dhe rraskapitje janë disa nga simptomat që mund të shfaqen kur dikush është thellësisht i sëmurë nga dashuria.

 

7.Pasiguria dhe Xhelozia

Kur ndjejmë se marrëdhëniet tona të dashurisë janë të kërcënuara ose kur kemi frikë se mund të humbasim dashurinë e partnerëve tanë, mund të përjetojmë ndjenja pasigurie dhe xhelozie. Për më tepër, këto emocione mund të përkeqësojnë sëmundjen e dashurisë duke çuar në më shumë trazira emocionale, ndryshime të humorit dhe vuajtje.

 

8.Idealizimi dhe pritshmëritë jorealiste

Kur dikush bie në grackën e të sëmurit nga dashuria, bëhet shumë e lehtë për ta që ta vendosin personin që e duan aq shumë në një piedestal ku e mbivlerësojnë dhe idealizojnë. Mund të kemi pritshmëri jorealiste nga partneri ose lidhja, duke e vendosur veten për zhgënjim dhe dhimbje.

 

9.Varësia Emocionale

Dashuria shpesh vjen me lidhje të thellë emocionale ndaj dikujt që dëshironi më shumë. Ju mund të bëheni të varur emocionalisht nga vërtetimi, vëmendja dhe prania e tyre.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top