Dëshmi

August 15, 2018 | 12:45

Ka gjëra më të këqija se vdekja, kur e gjetën ishte duke fjetur në feçet e saj. Ishte vetëm 8 vjeçe…

Ka histori që trondisin dhe kjo padyshim është njëri prej tyre: abuzimi i tmerrshëm i vuajtur nga një fëmijë në duart e nënës dhe burrit të saj. Shumë njerëz mund të shqetësohen nga leximi i këtyre lloj lajmesh, por është e rëndësishme të dini se këto gjëra ndodhin në mënyrë që të jeni më të bindur për të vepruar kur keni dyshime për keqtrajtim.

Protagoniste e kësaj historie të trishtuar është Lauren Kavanaugh, në Shtetet e Bashkuara. Historia e tmerrshme e abuzimeve u zbulua në vitin 2001, pasi autoritetet e gjetën atë, vetëm 8 vjeçe, të mbyllur në dollapin e nënës së saj, duke fjetur në feçen e saj, ajo ishte e dobët dhe me shenjat e abuzimit. Siç raportohet nga gazeta DailyMail, Lauren fillimisht ishte dhënë për birësim nga Bill dhe Sabrina Kavanaugh. Me familjen e saj të re, vajza e vogël jetonte ditë të lumtura. Megjithatë, fëmijëria paqësore dhe e lumtur nuk do të zgjasë shumë për Lauren.

Nëna biologjike, Barbara Atkinson, kishte ndryshuar mendje dhe donte që vajza e saj të kthehej. Gabimi i një avokati kur ai përfundoi dokumentet e adoptimit nënkuptonte se Kavanaughs nuk mund të bënte asgjë dhe Lauren ishte kthyer te nëna e saj. Atëherë filloi makthi i saj. Një ditë, shpjegon Lauren, e lodhur duke dëgjuar britmën e saj, Barbara, nëna e saj, e vendosi në dollap. Ajo mendoi se ishte një dënim i përkohshëm, por kishte gabuar. Ajo thotë se atë ditë, kur ajo ishte 3 vjeçe, ata e keqtrajtuan atë dhe e vunë në banjë, e cila u bë shtëpia e saj e re. Abuzimet e nënës së saj dhe njerkut  Kenneth Ray Atkinson ishin të vazhdueshme.

Ata nuk e ushqenin, e rrihnin dhe e linin të flinte në feçet e saj. Mos harroni se dikur nëna e saj ia vuri kokën në ujë derisa humbi vetëdijen. As motra më e madhe dhe as 4 vëllezërit e saj më të vegjël, nuk kishin trajtime të tilla. Sipas nënës së saj, ajo ishte “e keqe” dhe e meritonte…

Ne nuk do t’ju tregojmë më hollësisht se çfarë kanë bërë me atë fëmijë të varfër, por kur e gjetën atë, Lauren kishte madhësinë e një vajze 2 vjeçare dhe aftësitë e saj fizike, njohëse ishin të zhvilluara dobët për shkak të izolimit dhe mungesës së ushqimit. Stomaku i saj ishte i fryrë nga kequshqyerja e rëndë që vuajti.

Mjekët duhej të punonin shumë për rimëkëmbjen e saj. Ajo iu nënshtrua disa ndërhyrjeve rindërtuese për shkak të abuzimeve serioze që i ishte nënshtruar. Ata gjithashtu duhej ta ushqenin atë me një sistem të zhvilluar për viktimat e Holokaustit.

Barbara Atkinson dhe njerku i saj, Kenneth, u dënuan me burgim të përjetshëm dhe rasti i tyre nuk mund të shqyrtohet deri në vitin 2031.

Në vitet në vijim, Lauren u kthye për të jetuar me familjen e saj të parë adoptuese, Kavanaughs. Por makthi i saj nuk ka mbaruar këtu. Sikur kjo të mos mjaftonte, në vitin 2005 punëtorët socialë bindën Kavanaughs që ta linte vajzën nganjëherë me një kushëri më të madh dhe partnerin e saj. Ata mendonin se ishte mirë për të që të krijonte një marrëdhënie me dikë nga familja e saj. Pastaj burri nxori kushëririn jashtë dhe e përdhunoi.

Në vitet që pasuan, Lauren përjetoi episode të zemërimit, grindjeve në shkollë dhe u përpoq të bënte vetëvrasje disa herë. Por ndryshimi erdhi kur ajo u dërgua në një shkollë speciale, ku u takua me të mbijetuarit e tjerë të abuzimit. Kështu që ajo kuptoi se nuk ishte vetëm. Sot duket se Lauren, për aq sa ishte e mundur, arriti të rindërtojë jetën e saj, falë mbështetjes së të dashurës së saj, Janae. Edhe tani, Lauren mban plagë të thella fizike dhe psikologjike, të cilat me siguri do ta shoqërojnë për pjesën tjetër të jetës së saj.

 

Burimi / www.bigodino.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com