Dëshmi

May 2, 2018 | 12:01

Kanye West e quan skllavërinë një “zgjedhje” dhe thotë se njerëzit e zinj janë “të burgosur mendërisht”, ndërsa reperët shpërthyes

Këngëtari i njohur me ngjyrë, Kanye West u shfaq për publikun të martën që kaloi në TMZ Live të martën.

kanye-westNgacmimi i parë erdhi pasi moderatori i bëri një pyetje që erdhi nga një deklaratë e bërë nga Tha Dogg Pound, reperi Daz Dillinger javën e kaluar, në të cilën ai tha se dëshironte që anëtarët e Crips të sulmonin Kanye për t’iu drejtuar Presidentit Trump si “vëllai” i tij.

Thashë, ua, kjo është me të vërtetë si filmi Malcolm X. Ata do të dërgojnë me të vërtetë disa njerëz të zinj për mua”, tha Kanye.

Ai vazhdoi duke thënë: “Ju mund të jetoni përmes një shk… rrahjeje. Ndoshta ideja është që ma bindjen, por kur dëgjon për skllavërinë për 400 vjet. Për 400 vjet? Kjo tingëllon si një zgjedhje”.

Ishit atje për 400 vjet, dhe kjo është jeta? Është sikur jemi të burgosur mendërisht. Më pëlqen fjala burg, sepse skllavëria shkon shumë e drejtpërdrejtë me idenë e zezakëve. Është si skllavëria, holokausti. Holokausti, është hebre, dhe skllavëria është e zezë. Pra, burgu është diçka që na bashkon si racë. E zezë dhe e bardhë, një racë. Është sikur ne jemi një me racën njerëzore, ne jemi qenie njerëzore dhe plaçkë”.

Kanye u përpoq t’i shmangej më tej temës, por Harvey Levin e solli bisedën përsëri në komentin e reperit mbi skllavërinë.

Tani po zgjedhim të jemi skllevër”, tha Kanye, i cili foli për një bisedë të kohëve të fundit që kishte me Ibrahim ‘Ebro’ Darden përmes FaceTime dhe komentatorin konservator Candice Owens.

Ju jeni duke zgjedhur të skllavëroni mendjet e njerëzve. Ju po zgjidhni të mos e lini të vërtetën të lirë” u shpreh reperi.

472

Biseda pastaj u zhvendos në mbështetjen e Kanye ndaj Presidentit Trump, për të cilin reperi beson se ai është sulmuar padrejtësisht duke u bazuar në faktin se ai është një njeri i zi.

Turma përpiqet t’ju tregojë se çfarë duhet të mendosh. Turma përpiqet të bëjë që të gjithë zezakët të jenë demokratë për pulla ushqimore dhe sende. Kjo është turma”, deklaroi Kanye.

Megjithatë, për temën e Presidentit Trump, Kanye shpjegoi se politika ka shumë pak lidhje me afinitetin e tij për kryetarin e komandës të kthyer në pronën e patundshme.

Pikëpamja ime e drejtë është liria e mendimit. Unë nuk kam opinione shumë të forta politike. Ju mund të flisni me John Legend nëse doni opinione”, tha Kanye. “Kurrë nuk kam qenë pjesë e politikës. Thjesht e dua Trump-in. That is my boy” (Ky është djali im).

Përgatiti Orjona Tresa

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com