Këshilla & Arsye

June 19, 2020 | 8:08

Këshillat që duhet të mbani parasysh për ta bërë më të sigurt udhëtimin gjatë verës

Vera është pothuajse pranë (fillon më 20 qershor të këtij viti) dhe shanset janë që të dilni nga shtëpia dhe të bëni një udhëtim, por duke qenë se rastet e infektimeve me koronavirus po rriten, udhëtimi juaj veror mund të ketë nevojë të rimendohet. Ne kemi mbledhur disa këshilla për t’i bërë pushimet tuaja më të sigurta.

Real Simple dhe Travelocity thonë se tendenca më e madhe e udhëtimeve të kësaj vere janë vendet jo shumë të largëta dhe që të mundësojnë një udhëtim të sigurt në këtë periudhë pandemie.

Mjekët theksojnë se udhëtimi nuk duhet të ndodhë nëse ju ose dikush në familjen tuaj është i sëmurë ose ka qenë i sëmurë në 14 ditët e fundit dhe ju inkurajojmë të kontrolloni rekomandimet për udhëtime.

Nëse po planifikoni të udhëtoni, Real Simple sugjeron këto këshilla, për një udhëtim sa më të sigurt:

Libri përpara nëse është e mundur: Shumë fluturime dhe hotele po kufizojnë kapacitetin dhe ndërsa prisni deri në minutën e fundit për të rezervuar ju mund të kurseni para, mund të mos gjeni mundësi se ku të qëndroni dhe çfarë të bëni.

Njihuni me politikat e anulimit dhe ndryshimit: Para se të rezervoni, zbuloni se cilat mundësi keni nëse planet tuaja ndryshojnë dhe sa do të kushtojë të ri-rezervoni nëse do të jetë e nevojshme.

Shihni se si pastrohet banesa juaj: Nëse po qëndroni në një hotel ose shtëpi pushimesh me qira, sigurohuni që prona të pastrohet në mënyrë efektive për të luftuar COVID-19. Gjithashtu, merrni parasysh që të sillni vetë produktet tuaja për të pastruar banesën.

Shmangni udhëtimin në fundjavë: Në mënyrë që të distancoheni nga udhëtarët e tjerë, Real Simple sugjeron të udhëtoni gjatë javës në mënyrë që të shkurtoni ndërveprimet me njerëzit e tjerë.

Rimendoni sa larg mund të shkoni për t’u ndjerë sikur jeni me pushime: A ka vende afër shtëpisë që nuk i keni vizituar kurrë, por gjithmonë keni dashur t’i shihni? Udhëtimet ditore dhe vendet afër shtëpisë mund të konsiderohen si pushime dhe ju mund të shmangni të fluturoni ose shkoni në distanca të gjata, gjë që do t’ju ndihmojë të distancoheni dhe të kufizoni veten dhe familjen tuaj nga të tjerët.

Mjekët theksojnë rëndësinë e vazhdimit të ndjekjes së të gjitha udhëzimeve të parandalimit: distancimi shoqëror, larja e shpeshtë e duarve, veshja e maskës kur jeni në publik, pastrimi i sipërfaqeve që preken shumë, shmangia e personave që janë të sëmurë dhe nëse jeni duke përjetuar simptoma të COVID ose besoni se jeni ekspozuar, kontaktoni mjekun për t’u testuar.

 

 

Burimi / https://www.msn.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top