Lifestyle

December 12, 2020 | 8:28

Krishtlindje, dekorimet për një shtëpi festive

Me izolimin dhe detyrimin për të kaluar periudhën e Krishtlindjes në shtëpi, të kesh një ambient festiv bëhet thelbësor për të ringjallur shpirtrat dhe për t’i bërë ditët që kalojmë me familjen sa më të gëzuara dhe të qeta: këtu janë disa ide për një shtëpi vërtetë të gëzuar.

Ar, ar, ar: kjo ngjyrë është trendi këtë vit. Një shtëpi e zbukuruar sipas diktatit të dizajnit sot nuk mund të mos ndihmojë të presë këtë ngjyrë aristokratike. Po, pra, te qirinjtë, shiritat dhe takëmet për një tryezë të rëndësishme dhe të kushtueshme. E përsosur për të dekoruar pemën me topa të mëdhenj, ngjyra e artë gjen një kombinim elegant dhe joshës së bashku me të zezën, grinë e errët, si dhe të bardhën e pastër të mureve të shtëpive.

Një prekje e gjelbër: dekorimi më klasik i Krishtlindjes i referohet të ftohtit dhe acarit të malit dhe për këtë arsye degët e bredhit nuk mund të mungojnë. Për një prekje të rafinuar dhe diskrete, në tryezën e festës thjesht varni një degë pishe dhe disa topa ose drita të thjeshta LED: efekt super skenografik dhe shumë i lehtë për tu bërë. Për një dhomë gjumi që nuk harron Krishtlindjen, po për disa degë bredhi të  kombinuar me boçe pishash dhe qirinj të vendosur në raftet e librave, për një shtrat me të vërtetë origjinal dhe të bukur.

Yje: në një situatë aq të errët sa ajo që po kalojmë, të shohësh yllin që na tregon rrugën është një mënyrë e mirë për të futur një farë optimizmi dhe besimi. Yjet që varen janë të bukur dhe mbresëlënës, mundësisht me ndriçim: disa elementë që do të na japin menjëherë një atmosferë sugjestionuese dhe shpresëdhënëse.

Detaje rozë: sa e pazakontë aq edhe e rafinuar, ngjyra rozë karamele është një risi për shtëpinë e festës. Kombinuar me të bardhën dhe arin jep më të mirën e vetvetes dhe është e aftë t’i pushtojë të gjithë, madje edhe ata që janë më pak të prirur për një mendjelehtësi pak të shëndetshme. E përsosur në batanije për ta mbajtur gjithmonë pranë, roza është magjepsëse kur propozohet në gota që përdoren për të pirë një çaj ndërsa lexoni një libër ose prisni me qetësi për të festuar festën më të rëndësishme.

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top