Dëshmi

April 28, 2020 | 8:04

Kuba zbulon vaksinën e parë kundër kancerit të mushkërive!

Ndoshta nuk ka sëmundje më shkatërruese sesa kanceri. Në disa raste, mund të jetë i lidhur me ndonjë predispozicion gjenetik, por ka edhe raste kur sëmundja pasqyron zakonet e këqija të një personi. Cigaret janë një shembull i mirë i “helmit” që vret gradualisht trupin. Rezultati përfundon të jetë gulçim, lodhje e tepruar dhe një trajtim që nuk është kurrë më pak pushtues. Sidoqoftë, në disa raste, fillimi i sëmundjes është i pavarur nga këto dy situata.

Kanceri mund të shfaqet në kocka apo mushkëri dhe trajtimet me kimioterapi ose rrezatim janë të pashmangshme. Me fjalë të tjera, jashtëzakonisht agresive, pasi ato përdorin ilaçe shumë të fuqishme për të shkatërruar qelizat e sëmura që përbëjnë tumorin. Sidoqoftë, ky ndërmjetësim shkakton efekte anësore që destabilizojnë mirëqenien fizike dhe psikologjike të një pacienti.

Humbje të flokëve, dobësi, të vjellja të shpeshta dhe ndjenja e mos durimit të kaq shumë vuajtjeve. Përveç kësaj, pacienti jeton me mundësinë që, edhe nëse shërohet, problemi do ta sulmojë përsëri trupin e tij.

Nuk ka asnjë mënyrë për të kaluar nëpër një situatë të tillë dhe për të mos u tronditur psikologjia dhe mirëqenia. Por një lajm i shkëlqyeshëm në lidhje me trajtimin e sëmundjes ka dalë në Kubë. Vendi, i njohur në të gjithë botën për konfliktet e tij politike dhe ekonomike, është gjithashtu territori përgjegjës për zhvillimin e Cimavax, vaksina e parë që lufton kancerin e mushkërive.

Siç është publikuar në portalin MedicalDaily, vaksina është në gjendje të ngadalësojë rritjen e qelizave të kancerit dhe rrjedhimisht, të parandalojë rritjen e tumoreve në organ. Sipas hulumtimeve, Cimavax ndihmoi në stabilizimin e simptomave kryesore të sëmundjes dhe lejoi që pacientët të jetojnë më gjatë se gjashtë muaj deri në katër vjet në krahasim me pacientët që nuk morën imunizim.

Një avantazh tjetër është kostoja e ulët e tij. Vaksina mund të shitet për 1 dollarë, ndërsa në spitalet Kubane shpërndahet falas, për të mos përmendur mundësinë e eksportit në tregun botëror. Me fjalë të tjera, vaksina Cimavax është padyshim një aleat i rëndësishëm në luftën kundër kancerit të mushkërive. Hapi tjetër në shkencë për momentin është përmirësimi i efekteve të ilaçit dhe rritja e efektivitetit të tij.

Qëllimi është që vaksina të funksionojë për të gjitha llojet e kancerit, kjo është arsyeja pse vendi ka bërë partneritet me Institutin Rosëell Park në New York dhe testet e tij pritet të miratohen brenda tetë muajve. Bazuar në miratimin pozitiv, provat klinike pritet të fillojnë brenda një viti. Tani për tani, mundësia e një kure do të sjellë shpresë te mijëra pacientë me kancer në të gjithë botën.

 

 

Burimi / https://vibee.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top