Mirëqenie

November 24, 2017 | 12:24

Kujtesa: Cila mangësi ushqyese e prek atë

Truri ka nevojë për glukozë për energji, dhe dietat kufizuese mund të kenë pasoja negative në kujtesë dhe mësim.

kujtese

Kjo është një nga arsyet pse femrat që kanë dietë të ulët të karbohidrateve kanë performancë më të keqe në testet mendore dhe në testet e kujtesës.

Sipas Holly Taylor, Profesor i Psikologjisë në Universitetin Tufts, ushqimi që hamë ka një efekt të drejtpërdrejtë në sjelljen mendore.

Dietat popullore që kanë pak karbohidrate ose aspakkanë potencialin më të madh për një efekt negativ në kujtesën dhe mendjen.

Një ekip shkencëtarësh zgjedhodhi 19 gra të e moshës 22-55 vjeç dhe i lejoi ata që të zgjidhnin ose dietë mekalori të ulëta ose me karbohidrate të ulët. Nëntë prej tyre zgjodhën dietën me pak karbohidrate dhe 10 të tjera të ulëta në kalori.

Sipas rezultateve, gratë që konsumonin pak karbohidrate treguan një ulje graduale të performancës në punën që kërkonte kujtesë, krahasuar me gratë që merrnin pak kalori.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com