Në fokus

June 8, 2018 | 12:11

‘Kur e gjeta shënimin, u përlota’: Surpriza e babait me aftësi të kufizuara për vajzën e tij i ka prekur të gjithë

Një baba, aftësia e kufizuar e të cilit ia ka bërë të pamundur për të punuar dhe fituar të ardhura për të siguruar një jetesë më të mirë, ka gjetur një mënyrë për t’i siguruar të ardhura vajzës së tij për kafe dhe ky gjest prekës tashmë ka fituar vëmendjen e mijëra njerëzve në internet.

Morgan Porterfield nga Katy, Texas, postoi dy foto në Twitter këtë muaj, duke treguar një shishe të vjetër të pilulës të mbushur me monedha të kursyera.

Brenda saj ishte një shënim që lexonte: ‘$ 11.19 – 6/1/18 Lekë për kafe Të dua, babi.’

Duke shpjeguar se pse ajo ishte veçanërisht e prekur nga gjesti i tij, Morgan tregoi historinë e gjendjes së babait të saj.

“Vetëm disa e dinë se babai im është me të meta mendore dhe fizike dhe sidomos tani që ai është më i vjetër ai nuk është në gjendje të punojë ose të fitojë të ardhura, por ai ka kursyer lekët e xhepit të tij për muajin e kaluar dhe asnjëherë nuk kisha menduar të ndodhte diçka e tillë”shkroi ajo.

“Kur u ktheva nga puna dhe gjeta kutinë dhe shënimin e ëmbël në dhomën time, shpërtheva në lot”, zbuloi ajo për Love What Matters.

Babai i saj Jim Porterfield u aksidentua rëndë nga një shofer i dehur në vitin 1981 dhe ndonëse iu tha se nuk do të ecte më, ai eci u bë baba i katër fëmijëve dhe siguroi të ardhura për familjen e tij duke punuar në një zyrë për më shumë se 30 vjet .

“Ai bëri 13 operacione brenda vitit të parë pas aksidentit, qëndroi në koma për 6 javë dhe nuk pritej të jetonte apo të zgjohej”, shpjegoi Morgan.

Ndërsa lëngu rreth trurit të tij nuk u zhduk plotësisht, Jim pati konfiskime dhe humbje të kujtesës afatshkurtër dhe brryli i tij i djathtë u thye në mënyrë të përhershme, kështu që ai nuk mund të fshinte flokët, të lante dhëmbët ose të hante me atë dorë.

Kockat në këmbët e tij gjithashtu u shkatërruan dhe rëniet e shpeshta gjatë jetës së tij kanë rezultuar në tronditje.

“Lidhja që kam me babain tim është rritur edhe më shumë gjatë viteve të fundit. Sidomos tani që po afrohet koha për të shkuar në kolegj, e kam kuptuar se sa ndikim ka pasur në jetën time”, shpjegoi Morgan.

 

Burimi / dailymail.co.uk

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com