Mirëqenie

February 25, 2020 | 11:18

Metoda e thjeshtë dhe mjaft efektive për të përgatitur vetë xhelin dezinfektues të duarve

Ndër masat më efektive për të parandaluar infeksionin koronavirus, Ministria e Shëndetësisë rekomandon larjen shpesh të duarve me ujë dhe sapun dhe përdorimin e një xheli dezinfektues kur ndodheni larg shtëpisë.

Megjithatë, këto ditë, për shkak të numrit të madh të të prekurve nga infeksioni koronavirus, që janë regjistruar në Italinë Veriore, rezervat e dezinfektuesve të duarve po mbarojnë. Për këtë arsye le të shohim një mënyrë se si ta përgatisim vetë atë, me përbërës që gjenden lehtësisht në shtëpi.

Si të përgatisni një xhel për dezinfektimin e duarve

Për të bërë një xhel dezinfektues, ju nevojiten ujë, alkool ushqimor dhe një trashës, për shembull çamçakëzi xanthan ose carragenina. Këto zakonisht përdoren në ëmbëlsira, kështu që nuk është e vështirë t’i merrni ato në dyqanet e tortave.

Në rast të kundërt, për trashje mund të përdorni niseshte misri, niseshte patatesh, niseshte orizi, ose miell gruri të zakonshëm. Në të gjitha këto raste, është e nevojshme të shtoni trashësin në ujë në temperaturën e dhomës dhe pastaj nxeheni duke e përzier, derisa të jetë trashur. Natyrisht duke përdorur miell ose niseshte, xhel do të tentojë të bëhet “pluhur”, pasi të aplikohet në duar. Një zgjidhje tjetër është të zëvendësoni ujin me xhel aloe vera. Vajrat esencialë gjithashtu mund të shtohen sipas dëshirës në xhel.

Receta e xhelit dezinfektues të duarve  

Më poshtë ne ofrojmë një recetë tjetër për përgatitjen e xhelit dezinfektues, shumë të thjeshtë dhe të përballueshëm nga të gjithë.

Përbërësit:

  • 40 ml ujë të distiluar
  • 1 g çamçakëz xanthan ose 40 gram xhel aloe
  • 20 g alkool në 90 ͦ
  • 5 g glicerinë bimore
  • 30 pika vaj esencial të bimës së çajit
  • 15 pika vaj esencial të rigonit
  • 15 pika vaj esencial të livandës

Përgatitja:

Derdhni ujin në një gotë, shtoni çamçakëzin xanthan, përziejeni mirë dhe lëreni të qëndrojë derisa të formohet një xhel. Në një gotë tjetër, hidhni alkoolin, shtoni glicerinë dhe vajra esencialë dhe përziejini me kujdes. Shtoni ngadalë përbërjen alkoolike në xhel dhe trazojeni. Hidheni në një shishe të pastër dhe të thatë dhe mbajeni produktin për maksimumi tre muaj larg dritës dhe nxehtësisë.

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top