Mirëqenie

November 18, 2020 | 9:28

Metoda natyrale dhe mjaft efektive, për të ulur kolesterolin

Falë një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe në veçanti duke përfshirë disa ushqime në dietë është e mundur të pengoni stresin oksidativ dhe të shmangni kolesterolin e lartë. Për shembull, për të ulur kolesterolin në mënyrë të natyrale, frutat e thata, të tilla si arrat, janë të dobishme për këtë qëllim.

Ja se si të ulni natyrshëm kolesterolin

Sipas ekspertëve, për të mbajtur larg kolesterolin e keq do të ishte e mjaftueshme të hani vetëm shtatë arra në ditë. Kjo në mënyrë që të merrni sasinë e duhur të antioksidantëve, së bashku me fibra dhe acide yndyrore të pangopura. Duke hyrë më shumë në detajet e vlerave ushqyese, frutat e thata të tilla si arrat, janë të pasura me vitaminë C, vitamina të grupit B, si dhe me kripëra minerale, të tilla si kalcium dhe magnez.

Nivelet e kolesterolit që do të mbahen nën kontroll përmes frutave të thata janë ato të përcaktuara me shkurtesën LDL, të cilat lidhen me lipoproteinat me densitet të ulët. Arrat, si pjesë e një diete të ekuilibruar, janë aleatë të shkëlqyeshëm për uljen e kolesterolit të keq. Dhe kjo pa pasur nevojë për tretje të frutave të thata çdo ditë. Mjaftojnë vetëm shtatë arra në ditë. Ndoshta duke i konsumuar si një meze të lehtë.

Konsumimi i arrave siguron gjithashtu edhe një humor të mirë

Nivelet e ulëta të kolesterolit të keq në gjak, ndër të tjera, janë thelbësore për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të mbajtur larg rrezikun e kalcifikimit të arterieve. Përveç kësaj, konsumimi i frutave të thata të tilla si arra siguron gjithashtu një humor të mirë. Kjo pasi arrat rrisin nivelet e serotoninës, ose siç njihet ndryshe, hormoni i humorit të mirë.

 

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top