FB

June 8, 2024 | 7:06

Mos lejoni që vetmia të dëmtojë shëndetin tuaj

Vetmia nuk ka të bëjë thjesht me të qenin vetëm – disa njerëz janë të lumtur kur janë vetëm. Dhe nuk ka rëndësi se sa njerëz ju njihni ose sa shpesh i shihni ato, ose një ditë e keqe kur nuk ndiheni të lidhur. Ajo që ka rëndësi është që të ketë lidhje të forta. Ata që kanë tendencë të jenë më të lumtur, më të shëndetshëm dhe më produktivë. Ata që nuk ndihen të izoluar, të keqkuptuar dhe të dëshpëruar: të vetmuar. Kjo mund të shoqërohet edhe me pasoja fizike.

Por ju mund të ndërmerrni disa hapa për ta kapërcyer këtë.

Sistemi imunitar

Nëse jeni i vetmuar për një kohë të gjatë, mund ta bëni më të vështirë për trupin tuaj që të luftojë sëmundjet. Një pjesë e arsyes për këtë mund të jetë se vetmia shkakton disa prej hormoneve që trupi juaj i prodhon kur është nën stres. Dhe kjo mund të pengojë mirë funksionimin e sistemit imunitar.

Presioni i gjakut

Nëse jeni i vetmuar – sidomos nëse zgjat 4 vjet ose më shumë – presioni i gjakut ka shumë gjasa të rritet. Shkencëtarët që studiojnë këtë efekt nuk mund të provojnë për këtë duhet fajësuar vetmia. Por ata zbuluan se rritja nuk është shkaktuar nga gjëra të tjera si mosha, gjinia, dieta, apo prejardhja e familjes.

Ushtrimi

Një mënyrë jetese aktive ju ndihmon të mbani në formë mirë trupin dhe mendjen. Nëse jeni i vetmuar, ju keni më shumë gjasa të shkurtoni ose të ndaloni stërvitjet tuaja. Mos e bëj këtë! Qëndroni në lojë. Ecni me një mik, shkoni në palestër, luani një lojë – duke qenë aktive me shokët është një mënyrë për të filluar ose për të rritur marrëdhëniet që ju bëjnë të ndiheni më mirë.

Mprehtësia mendore

Aftësia juaj për të zgjidhur problemet ose për të kujtuar gjërat kur të moshoheni ka të ngjarë të preket nëse ndiheni i vetmuar. Dhe mund të keni një shans më të madh për një sëmundje të trurit si Alzheimer.

Pirja e duhanit

Ju keni më shumë gjasa të ndizni cigare kur jeni i vetmuar. Por ky zakon është i keq për ju nga koka deri te këmbët. Pirja e duhanit është e lidhur me diabetin, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e mushkërive, dhe ndikon në pothuajse çdo organ në trupin tuaj.

Shëndeti i dobët i zemrës

Sa më shumë të vetmuar që keni qenë gjatë jetës suaj, aq më shumë ka gjasa që të keni kushte që ndikojnë në shëndetin tuaj të zemrës: si p.sh, shëndoshje, presion të lartë të gjakut dhe nivele të këqija kolesteroli. Dhe gratë që janë të vetmuara mund të kenë më shumë gjasa të marrin sëmundje koronare të zemrës.

Depresion

Ai ndikon në trupin dhe mendjen tuaj. Nëse je i vetmuar, mund të fillosh të ndihesh keq për jetën tënde dhe të dehesh. Dhe depresioni mund të jetë i izoluar, kështu që ju filloni të ndiheni edhe më keq. Nëse keni simptoma që janë të rënda ose zgjasin më shumë se dy javë – duke përfshirë ndjenjën e dëshpërimit ose të pashpresë, më pak interesim për gjërat që zakonisht gëzoni, energji të ulët, probleme të gjumit ose ndryshime të oreksit – merrni ndihmë.

Fitimi i peshës

Ju keni më shumë gjasa të shtoni peshë kur jeni i vetmuar. Pse? Ju mund të hani më shumë se ushqimet e zakonshme ose jo të shëndetshme për të qetësuar veten, ose mund të ndaloni stërvitjet tuaja. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni më keq për veten tuaj dhe gjithashtu të merrni kushte të tilla si diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe sëmundjet e zemrës. Pra, nëse pesha juaj po rritet, është një ide e mirë të shikoni emocionet tuaja, si dhe dietën tuaj dhe stërvitjen.

Gjumi

Ju mund ta keni të vështirë për të rënë në gjumë nëse jeni i vetmuar. Kjo mund ta bëjë më të vështirë të përqendroheni gjatë ditës dhe t’ju vënë në një gjendje të keqe. Mund të jetë e keqe edhe për shëndetin tuaj. Me kalimin e kohës, gjumi i pakët mund të shkaktojë diabet, presionin e lartë të gjakut, sëmundjet e zemrës, depresionin dhe obezitetin.

Pirja dhe Drogat

Ju mund të keni më shumë mundësi të abuzoni me drogat, përfshirë alkoolin, nëse jeni i vetmuar. Kjo mund të të japë një ndjenjë të rreme që jeni mirë, por nuk zgjat dhe do të dështojë. Me kalimin e kohës, ajo mund të dëmtojë seriozisht trupin tuaj, familjen, jetën e punës dhe marrëdhëniet.

Ç’të themi për ‘Mua’?

Gjithkush është ndryshe. Ju mund të keni nevojë më shumë kohë për të rimbushur, krahasuar me dikë që është më shumë se një ekstrovert. Kjo mund të jetë e shëndetshme dhe normale. Është vetëm një problem nëse ndjeheni tepër i shkëputur nga njerëzit e tjerë. Kjo mund të ndodhë nëse qëndroni vetëm. Por kjo mund të ndodhë edhe nëse thjesht nuk ndiheni të kuptuar – edhe nëse ka shumë njerëz përreth.

Vepro

Kërkoni mënyra për t’u lidhur. Të interesuar në shah, hiking, tenis apo libra? Bashkohuni me një klub dhe njihuni me ata që kanë të njëjtat interesa. Bëni plane me miqtë dhe familjen. Bisedoni me ta për mënyrën se si ndiheni. Nëse e gjeni shumë të vështirë të lidheni me njerëz – madje edhe ata që njihni mirë – mund të bisedoni me një terapist. Kujdesuni edhe për veten: Ushtrimi i rregullt, gjumi i mirë dhe ushqimi i shëndetshëm mund të nxisin gjendjen shpirtërore.

Kur keni nevojë për ndihmë

Pothuajse të gjithë ndjehen pak të vetmuar tani dhe pastaj. Por nëse përpiqeni të rilidheni dhe të ndiheni i izoluar pas disa javësh, ose nëse jeni aq i vetmuar, i dëshpëruar ose i shqetësuar sa të pengojë rrugën e punës tuaj ose jetën e shtëpisë, tregojini mjekut tuaj. Ju mund të merrni ndihmë – gjëra si terapi, ndryshimet e jetesës dhe mjekësia për kushte të caktuara – për t’u rimëkëmbur.

 

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / webmd.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top