Lifestyle

July 31, 2018 | 11:31

Një ngjarje e rrallë, 14-vjeçarja filipinase me “binjaken” e saj në trup, do t’i nënshtrohet operacionit

Një 14-vjeçare më në fund do të kryejë operacionin për të hequr dy krahët shtesë dhe gishtat gjysmë të formuar nga binjaku parazit që varet në trupin e saj. Veronica Cominguez, 14 vjeç, që jeton në Iligan City në Filipine, ka lindur me dy gjymtyrë dhe një formë të zgjatur që shtrihet nga gjoksi deri në stomakun e saj.

Pjesët shtesë – që i përkasin një binjakeje parazitare që nuk u zhvillua siç duhet – janë rritur me të. Ajo madje pastron ‘binjaken’ e saj dhe i pret thonjtë sa herë që i rriten. Por Veronica tashmë ka vendosur të jetojë një jetë normale pasi vendasit kanë mbledhur para për të, që të shkojë në Tajlandë dhe të kryej operacionin.

“Kur isha e vogël, mendova se ishte vetëm një këmbë. Por, ndërsa unë u rrita, ajo u bë më e madhe”, tha Veronica.

Ajo tha se pjesët janë të rënda, kufizojnë lëvizjen e saj dhe nganjëherë rrjedhin.

Nëna e Veronicës, Flora Cominguez, tha se familja e tyre i ka në gen binjakët. Megjithatë ajo nuk kishte mundësi të bënte një kontroll të plotë gjatë shtatzënisë dhe të shihte ecurinë e saj, ajo e dinte që priste binjakë dhe madje kishte zgjedhur emrat për të dy.

Por për fat të keq, vëllai i Veronica nuk u zhvillua plotësisht dhe ajo ishte e detyruar të rritet me një binjak parazitar.

 

Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com