Aktualitet

December 23, 2022 | 9:20

Njihuni me Bette Nash: Stjuardesën më jetëgjatë të Rekordit Guinness

Shumë gjëra kanë ndryshuar që kur Bette Nash u bë stjuardesë. Kur ajo u ngjit për herë të parë në qiell në vitin 1957, biletat kushtuan vetëm 12 dollarë. Kurse këtë vit, në moshën 86-vjeçare, ajo u njoh nga Rekordet Botërore Guinness si stjuardesa më jetëgjatë.

Si një 16-vjeçare në vitin 1952, ajo fluturoi nga Aeroporti Kombëtar Reagan në Arlington, Virxhinia, për në Dayton, Ohio. Ndërsa priste fluturimin me nënën e saj, ajo u kap nga “paraqitjet e mprehta dhe sjelljet e këndshme të anëtarëve të ekuipazhit.

“Nëna ime dhe unë ishim ulur në divan duke pritur për fluturimin tonë për në Dayton, Ohio, në TWA, dhe më pas u ngjit në shkallët ky ekuipazh – mendoj se ishte një stjuardesa dhe dy pilotë – dhe thashë, ‘Kjo është për mua. Kjo është puna për mua”, tha Nash për CNN.

Disa vite më vonë, në moshën 21-vjeçare, ajo veshi vetë uniformën, duke përfshirë doreza të bardha dhe një kapelë kuti pilule për të “mbajtur imazhin e magjepsjes”. Në atë kohë, Presidenti Dwight D. Eisenhower ishte në detyrë dhe Nash e kujton  atë epokë si “epokën e artë” të aviacionit, sipas njoftimit për media, kur biletat shkruheshin me dorë; nuk kërkoheshin rezervime; dhe pasagjerët darkuan me mish të gdhendur dhe feta dekadente torte.

Nash ka fluturuar në rrugën Nju Jork-Uashington, DC-Boston – një shëtitje e shpejtë që i ka dhënë asaj dhe anëtarëve të tjerë të ekuipazhit pseudonimin kolektiv ” Nash-Dash ” – që nga viti 1961, kështu që ajo mund të kthehet në shtëpi në Massachusetts çdo ditë për t’u kujdesur për djalin e saj me aftësi të kufizuara.

“Doja të isha në shtëpi çdo natë. Nuk ishte një zgjedhje për mua”, tha ajo.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top