FB

December 23, 2022 | 9:32

Asnjëherë nuk është vonë: Si të jetoni më mirë me menopauzën?

Është e sigurt që ndërsa dielli perëndon çdo ditë, çdo grua që hyn në dekadën e saj të pestë do të përjetojë menopauzë.

Simptomat e panumërta që vijnë me kalimin në menopauzë (ose perimenopauzë) mund të variojnë nga ndezjet e nxehta, djersitjet gjatë natës, ndryshimet e humorit dhe shtimi i peshës deri te gjumi i dobët, mjegulla e trurit , dëshira e ulët seksuale dhe lëkura e thatë . Ndryshimet hormonale rrisin gjithashtu ndjeshmërinë ndaj zhvillimit të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe osteoporozës dhe mund të kontribuojnë në çmenduri.

Ndërkohë, disa faktorë të stilit të jetesës mund të ndihmojnë në zbutjen e ndikimeve fizike dhe psikologjike të menopauzës dhe madje të fuqizojnë gratë që të përqafojnë këtë ndryshim të pashmangshëm të jetës. Siç theksohet nga një punim i kohëve të fundit në Lancet që deklaron se është koha që qëndrimet të ndryshojnë, ne duhet të fillojmë të njohim menopauzën si një pjesë të natyrshme të jetës dhe një mundësi për të “rishpikur jetën, marrëdhëniet dhe qëllimet e së ardhmes me energji të përtërirë”.

Duke punuar jashtë

Nga shumë faktorë të stilit të jetesës që mund të ndihmojnë në trajtimin e menopauzës dhe të mbrojnë nga problemet shëndetësore afatgjata. Rënia e niveleve të estrogjenit ndikon në densitetin e kockave, duke i bërë kockat më të prekshme ndaj frakturave. Përveç kësaj, masa dhe forca e muskujve bien me kalimin e moshës, gjë që mund të ngadalësojë metabolizmin dhe të bëjë që indet e muskujve të zëvendësohen nga yndyra.

Mënyra më e mirë për të forcuar kockat dhe për të ruajtur masën muskulore është përmes ushtrimeve me peshë, të tilla si stërvitje me rezistencë ose force.

Dieta dhe ushqimi

Vetë plakja mund të rrisë peshën nëse nuk trajtohen faktorët e stilit të jetesës. Për më tepër, estrogjeni ndihmon në ndjeshmërinë ndaj insulinës, kështu që rënia e niveleve mund të sjellë rrezik më të madh të diabetit. Duke marrë parasysh këtë, është më e rëndësishme se kurrë të jemi të ndërgjegjshëm për të ngrënë një dietë të shëndetshme që është e ulët në sheqer dhe karbohidrate të rafinuara.

Për të zbutur rrezikun e shtimit në peshë dhe diabetit, Safro thekson rëndësinë e të ngrënit më pak karbohidrate dhe më shumë proteina.

Terapia e zëvendësimit të hormoneve

Terapia e zëvendësimit të hormoneve (ose terapia e zëvendësimit të menopauzës (MRT) siç njihet tani) me hormone bio-identike nuk është një trajtim më vete, por mund të ndihmojë. “Është aty për ta dhe mund të bëjë një ndryshim vërtet të madh në jetën e tyre,” thotë Wright. “Përgjithësisht ka më shumë përfitime sesa rreziqe.”

Disa gra nuk kanë të drejtë për MHT, për shembull, ato që kanë pasur kancer gjiri, duhanpirëse ose janë mbipeshë. Është më e rëndësishme që gratë të kenë një plan trajtimi të individualizuar me një profesionist shëndetësor për të peshuar rreziqet dhe përfitimet.

Përkujdesje lëkure

Lëkura jonë nuk i shpëton ndikimeve të rënies së niveleve të hormoneve, duke komplikuar efektet e plakjes. Për disa, është thjesht lëkura e thatë; për të tjerët, mund të jetë më keq.

Ulja e estrogjenit mund të ndikojë gjithashtu në nivelet e kolagjenit të lëkurës , duke kontribuar në plakjen e lëkurës dhe rrudhat. Rahman vë në dukje se shmangia e duhanit, kufizimi i ekspozimit ndaj diellit dhe gjumi adekuat luajnë të gjitha një rol në shëndetin e lëkurës, si dhe mbajtja e saj e hidratuar dhe ngrënia e një diete të shëndetshme .

Menaxhimi i shëndetit mendor

Nuk ndihmon që ndryshimi i hormoneve mund të ndikojë në cilësinë e gjumit , i cili gjithashtu prishet nga djersitjet e natës. Zakonet e mira të gjumit ose “higjiena e gjumit” mund të ndihmojnë, të tilla si të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në një kohë të rregullt, të relaksoheni larg ekraneve dhe të shmangni kafeinën ose stomakun plot para gjumit.

Luhatja e hormoneve, së bashku me gjumin e dobët, mund të kontribuojnë në depresion dhe ankth te disa gra. Ushtrimet, dieta e shëndetshme dhe aktivitetet qetësuese si joga dhe meditimi mund të ndihmojnë në menaxhimin e këtyre çështjeve. Është gjithashtu një kohë e mirë për të ushqyer miqësitë dhe për të marrë kohë për t’u kujdesur për veten, duke kërkuar ndihmë kur është e tepërt.

Hyni në fuqinë tuaj

Mbi të gjitha, ne mund ta përdorim menopauzën si një kohë për reflektim dhe ta rikuperojmë këtë si një fazë të fuqishme të jetës, kur gratë mund të ndihen përfundimisht të çliruara dhe të fuqizuara, thotë Wright, duke lënë të shkojnë gjërat që dikur mendonim se ishin të rëndësishme ose na jepnin vlerë.

 

 

 

 

 

Burimi/The Guardian

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top