Dëshmi

August 31, 2021 | 8:37

Papa Françesku flet për sëmundjen: “Një infermiere më shpëtoi jetën”. Flet edhe për dorëheqjen

Papa Françesku në një intervistë për radion spanjolle Cope, e cila do të transmetohet të mërkurën e ardhshme: “Jam ende gjallë, një infermiere më shpëtoi jetën. Kjo është hera e dytë në jetën time”. Për dorëheqjen e mundshme për të cilën flitet prej ditësh: “Kur një Papë është i sëmurë, ngrihet një erë ose një uragan i Konklavës”.

papa

“Një infermiere më shpëtoi jetën, një njeri me shumë përvojë. Është hera e dytë në jetën time që një infermiere më shpëton jetën. E para ishte në vitin ’57”. Ndërsa zërat për dorëheqjen e mundshme vazhdojnë të ndjekin njëri-tjetrin dhe të shqetësohen për gjendjen e tij shëndetësore, Papa Françesku ka treguar atë që i ka ndodhur muajt e fundit. Ai e tha këtë gjatë një intervistë të gjatë në radion spanjolle Cope, e para pas operacionit në zorrën e trashë, të cilës iu nënshtrua korrikun e kaluar. Intervista do të transmetohet të mërkurën e ardhshme. Në të ai iu përgjigj një sërë pyetjesh, gjithashtu në lidhje me mundësinë që Ati i Shenjtë së shpejti do largohet nga posti i tij në Vatikan.

Kur u pyet “Si jeni?”, Bergoglio, me shaka, përgjigjet se “është ende gjallë” dhe falënderon infermieren që e shpëtoi. Kjo është hera e dytë që i ndodh. Hera e parë ishte një murgeshë italiane, e cila, duke kundërshtuar mjekët, ndryshoi ilaçet që duhej të përdoreshin tek Papa, atëherë një seminarist i ri në Argjentinë, për ta shëruar nga pneumonia prej të cilës vuante, siç ka thënë vazhdimisht Françesko.

1

Në dorëheqjen e tij të mundshme, pavëmendshmëria e fundit e botuar ditët e fundit nga një gazetë italiane, por që deri më tani nuk kanë gjetur asnjë konfirmim, Papa u përgjigj: “Kur një Papë është i sëmurë, ngrihet një erë ose një uragan i Konklavës”. Francesco, 84 vjeç, u operua më 4 korrik në Spitalin Gemelli në Romë për një stenozë divertikulare me shenja të divertikulitit sklerozant, një operacion në të cilin një pjesë e zorrës së trashë të tij u hoq, duke qëndruar në spital për 10 ditë. Në paraqitjet e tij të fundit, Papa, i cili do të niset për një udhëtim katër-ditor në Budapest dhe Sllovaki më 12 shtator, u shfaq plotësisht i shëruar, edhe pse në auditorin e së premtes së kaluar me parlamentarët katolikë ai e filloi fjalimin e tij duke kërkuar falje që nuk ishte në gjendje të fliste në këmbë, “por unë jam ende në periudhën postoperative dhe duhet ta bëj ulur. Më falni,” tha ai.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi Fanpage.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top