Aktualitet

June 24, 2022 | 9:01

Pasojat e tërmetit në Afganistan: “Nuk prisja të mbijetoja”

Ndërsa toka u tund, duke folur mes lotëve, ndjeu se muret e dhomës po shembeshin mbi të. Pastaj gjithçka u errësua. Kur Hawa, një nënë 30-vjeçare e gjashtë fëmijëve, rifitoi vetëdijen, ajo po mbytej nga pluhuri dhe u përpoq të kuptonte skenën përreth saj…

“Nuk prisja të mbijetoja,” tha ajo të enjten nga shtrati i saj në spital në Sharana, kryeqyteti provincial i provincës Paktika në juglindje të Afganistanit. Fshati i saj, Dangal Regab, si shumë të tjerë në rrethin Geyan të Paktikas, ishte një tablo vdekjesh dhe shkatërrimesh pas tërmetit 5.9 ballë që goditi orët e para të së mërkurës – më vdekjeprurësi në Afganistan në dy dekada. Zyrtarët e ndihmës thanë se përpjekja e shpëtimit po përfundonte dhe se ata po përqendroheshin te të mbijetuarit, të cilët kishin duruar jo vetëm një shi të madh të mërkurën, por edhe temperatura të ftohta jashtëzakonisht të ftohta që kërcënonin të sillnin borë në disa zona. Ndërsa shkalla e katastrofës erdhi në fokus të enjten, udhëheqësi suprem i qeverisë së talibanëve, Haibatullah Akhundzada, bëri një lutje të rrallë për ndihmë ndërkombëtare.

Perëndimi ka premtuar qindra milionë dollarë ndihmë urgjente për të shmangur një katastrofë të plotë humanitare. Por talebanët kanë luftuar për të tërhequr ndihmë afatgjatë nga donatorët perëndimorë, të cilët kanë hequr dorë nga kufizimet e qeverisë së re për gratë dhe të dhënat e saj të të drejtave të njeriut. Imami në një xhami aty pranë po bënte një apel urgjent për ndihmë në fshatrat fqinje – duke përfshirë edhe të tijin. Duke nxituar për në shtëpi, ai gjeti shtëpinë e tij të shkatërruar plotësisht dhe katër nga të afërmit e tij të ulur nën një pemë në oborrin e tyre, me rrobat e mbytura në gjak. 17 anëtarët e tjerë të familjes që jetonin me të ishin të vdekur nën rrënoja.

“Tani nuk ka asgjë, shtëpitë tona janë shkatërruar, nuk kemi asgjë për të ngrënë, asgjë për të pirë, asgjë,” tha ai duke fshirë lotët në heshtje. “Ne ishim të lumtur që lufta mbaroi,” shtoi ai. “Ne nuk prisnim që një shkatërrim i tillë të ndodhte.”

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.nytimes.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top