FB

May 17, 2021 | 8:40

Pastroni lëkurën për të marrë shkëlqimin tuaj të verës. Ja si ta realizoni në shtëpi!

 

Eh, ndjekja e një lëkure të lëmuar dhe të ndritshme, për disa mund të jetë një udhëtim i mundimshëm. Por ndërsa, shumë prej nesh janë të njohur me efektet që rrisin kolagjenin në retinoidet dhe vetitë shkëlqyese të vitaminës C, lëkurat për fytyrën në shtëpi përfaqësojnë një territor më pak të njohur. Pastrimi i lëkureës brenda klinikës shpesh (dhe padrejtësisht) shoqërohen me lëkurën e “karpacos së viçit” që Samantha Jones mbeti me atë dëmtim famëkeq në serialin Seksi dhe Qyteti, por versionet në shtëpi janë edhe më të sigurta dhe japin rezultate të shkëlqyera me çmime të përballueshme. Po kërkoni të merrni shkëlqimin tuaj para verës? Lexo si më poshtë:

1

Çfarë bëjnë peels (pastrimi) për fytyrën – dhe a funksionon?

Kur aplikohet në lëkurë, pastrimi i fytyrës në thelb ndihmon në shtresimin e lëkurës. Përdorim një larmi përbërësish të ndryshëm aktivë – më shpesh, acide – për të ndihmuar në përmirësimin e pamjes dhe shëndetit të lëkurës. “Pastrimi ndihmon në zvogëlimin e qarkullimit qelizor dhe zbulon një lëkurë të shëndetshme me pamje rinore”, shpjegon mjekja estetike Dr. Amiee Vyas. “Peeling-u stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës dhe rrit trashësinë e lëkurës, si dhe vëllimin, gjë që e bën një mundësi të shkëlqyer jo-invazive për të trajtuar ose ngadalësuar shenjat e plakjes. Peeling-u mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar shqetësime specifike, duke përfshirë hiperpigmentimin, puçrrat dhe strukturën e pabarabartë.”

 

Disa nga përbërësit më të mirë për lëkurën e fytyrës në shtëpi janë më poshtë, të cilat gjithashtu mund të kombinohen për efekte të ndryshme:

Acidi glikolik: “Është më e miri për shkëlqimin. Ofron shtresim efektiv, promovon një barrierë më të fortë dhe më të trashë të lëkurës, pompon lëkurën duke rritur glikozaminoglikanët si acidi hialuronik, barazon tonin e lëkurës dhe ndihmon në kontrollimin e vajit”, thotë Dr. Vyas.

Acidi citrik: “Bën një punë të ngjashme me atë glikolik, por acidi i limonit gjithashtu ka shtuar efekte antioksiduese për të luftuar dëmtimin e mjedisit dhe diellit”, shpjegon Dr. Vyas.

Acidi salicilik: “Mund të ndihmojë në zvogëlimin e madhësisë së poreve dhe çarjeve”, thotë Dr. Jonquille Chantrey, mjeke estetiste në Selfridges.

Acidi mandelik: “I shkëlqyeshëm për lëkurat me vaj dhe me akne, acidi mandelik ka veti antibakteriale. Është ideale për lloje të errëta të lëkurës pasi ka më pak të ngjarë të irritojë lëkurën”, shpjegon Dr. Vyas.

Derivatet e retinolit ose vitaminës A: “Fitues i gjithanshëm. I shkëlqyeshëm për hiperpigmentimin, puçrrat, aknet e pigmentuara, shqetësime të strukturës dhe për parandalimin dhe trajtimin e vijave dhe çarjeve, ”thotë Dr. Vyas.

Acid laktik: I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, por veçanërisht i shkëlqyeshëm për ata që kanë lëkurë të thatë, të dehidratuar ose të dëmtuar nga dielli, shpjegon Dr Chantrey.

2

A janë të sigurta pastrimet e lëkurës në shtëpi?

Po, por gjithçka ka të bëjë me përdorimin e tyre në mënyrën e duhur. Konsensusi midis ekspertëve është se më pak apo më shumë, sepse me përbërësit aktivë është më e lehtë të teprohet. Dr. Vyas rekomandon të ndiqni udhëzimet për pastrimin tuaj të zgjedhur dhe, në mënyrë ideale, të konsultoheni me një profesionist për të siguruar që lloji (dhe toni) juaj unik i lëkurës të shihet siç duhet. Mund të prisni të ndjeni disa ndjesi shpimi gjilpërash, por reagime më drastike – qoftë nxehtësia apo skuqja – patjetër që nuk duhet të ndodhin. “Nëse vini re se lëkura po bëhet shumë e thatë ose e irrituar, tërhiquni nga të gjithë aktivët,” shton ajo. “Riparoni barrierën tuaj me hidratim, ceramide dhe antioksidantë dhe rivendosini një lëkurë vetëm kur lëkura të jetë më e fortë.”

 

A mund të shihni rezultate pas peeling-ut?

Me siguri mund të prisni një lëkurë më të ndritshme pas një përdorimi të një pastruesi me cilësi të mirë. Sidoqoftë, në varësi të shqetësimit tuaj të lëkurës, do të duhet më shumë kohë për të parë përmirësimin e vërtetë të cilësisë së përgjithshme të lëkurës. “Nëse po përdorni peels në shtëpi për të trajtuar një shqetësim aktiv të lëkurës si aknet ose hiperpigmentimi, mos prisni rezultate brenda natës”, paralajmëron Dr. Vyas. “E njëjta gjë vlen për një pastrim të ngjashëm dhe të vetëm në një klinikë.” Me rëndësi të madhe është sigurimi që lëkura është e rehatshme dhe e aftë të tolerojë peeling-un ose – për fat të keq – do të përballeni me pasojat e lëkurës së zemëruar dhe të kuqe.

 

Si të realizoni një peeling fytyre në regjimin tuaj për kujdesin e lëkurës?

Kur merrni parasysh këtë, është e rëndësishme të deshifroni shqetësimin tuaj të lëkurës dhe rezultatet që po ndiqni. Formulimi i peeling për fytyrën tuaj në shtëpi është me të vërtetë gjithçka dhe të kuptuarit se çfarë ka brenda bën ndryshimin midis një produkti efektiv dhe atij që thjesht nuk ka hile.

Formulat më të forta, të gradës mjekësore, fillohen më mirë në baza javore – një mbrëmjen e së dielës mund të jetë një kohë e mirë, për të filluar javën me një fytyrë të freskët. Ka peeling të tjera që rekomandohen për përdorim më të rregullt, madje edhe çdo ditë, dhe këto mund të përdoren sipas udhëzimeve, por është një ide e mirë të mbani skeda se si duket dhe si ndihet lëkura për të siguruar që ju të mos dilni pa dashje – ndonjëherë, madje nëse thotë “çdo ditë” mund të jetë shumë për lëkurën. Sigurohuni gjithashtu që regjimi juaj i kujdesit për lëkurën të jetë i mbushur me përbërës mbrojtës. “Gjithmonë sigurohuni që përdorni një spektër të gjerë SPF prej minimum 30, së bashku me një serum antioksidant, për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi i mjedisit pas peeling-ut”, thotë Dr. Chantrey.

3

Cili është peeling-u më i mirë për fytyrën në shtëpi?

Produktet e gradës mjekësore janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që duan një formulë të besueshme që funksionon shpejt: “Ato janë formuluar për të depërtuar në lëkurë dhe për të punuar në thellësinë e saktë aty ku duhen për të ushtruar efekte; ato funksionojnë më mirë sesa opsionet më pak të sofistikuara që thjesht punojnë në shtresën e lëkurës së vdekur, shtresën e kornesë”, thotë Dr. Vyas. Thënë kjo, peeling më të buta në shtëpi mund të jenë portet e para të shkëlqyera për ata që nuk i kanë provuar kurrë më parë, dhe sigurojnë që sipërfaqja e lëkurës të jetë e pastër nga qelizat e vdekura të lëkurës, ndërsa ndihmon për të kontrolluar yndyrën, për shembull.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi vogue.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top