Mirëqenie

November 3, 2017 | 11:01

Për të parandaluar mungesën e hekurit…

Anila Kalleshi Dietologe

Anila Kalleshi
Dietologe

Për të parandaluar mungesën e hekurit:

  • Kufizoni sasinë e qumështit në 700ml/ditë.
  • Servirini më shumë ushqime të pasura me hekur si mish të kuq, mish pule, fasule, thjerrëza, peshk etj.
  • Së bashku me ushqimet që përmbajnë hekur ofrojini dhe ushqime të pasura në vitaminë C si domate, portokalle, luleshtrydhe, kivi, brokoli etj. Në këtë mënyrë absorbohet më shumë hekur.
  • Drithrat për fëmije që janë të pasuruara me hekur mund të vazhdohen deri në moshën 2 vjec.

1

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com