Studim

February 13, 2018 | 15:09

Përdorimi si ilaç i bërthamave të kajsisë, përbën rrezik për jetën

Një lajm i rremë ka përfshirë internetin, pas raporteve se bërthamat e kajsive po shiten si antikancerogjenë. Por pjesa më alarmante është se përbërja e këtyre bërthamave nuk ka të bëjë fare me “ilaçin kundër kancerit”.

Përkundrazi, sipas mjekëve ajo mund t’ju marrë edhe jetën personave që i konsumojnë.
Yahoo.it shkruan se materiali brenda bërthamave përmban amigdalinë. Bëhet fjalë për një substancë qenë se e kapërdin mund të lëshojë cianur ose ndryshe, një nga helmet më të fuqishëm që i merr jetën njeriut në pak sekonda. Prandaj, mos e teproni dhe kujdes me farat e kajsive.

Burimi / http://www.balkanweb.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com