Marrëdhënie

June 6, 2018 | 10:00

Po shkoj në shtrat … Një shkrim i mrekullueshëm!

Burri dhe gruaja ishin ulur në divan duke parë televizorin kur ajo thotë: “Jam e lodhur, është vonë, po mendoj të shkoj në shtrat” … ndërkohë shkoi në kuzhinë për të bërë sanduiçët për të nesërmen. Sistemoi gjërat e mëngjesit, nxori mishin nga frigoriferi për darkën e nesërme, kontrolloi kutinë e drithërave, mbushi tasin e sheqerit, vendosi lugë gjelle dhe peceta në tryezë për mëngjesin e ardhshëm. Pastaj vendosi rrobat e lagura në tharëse, rrobat në makinë larëse, hekurosi një këmishë dhe i qepi një kopsë, mori lojërat e mbetura në tavolinë, vendosi telefonin në vendin e vet, vendosi librin e telefonit dhe ujiti lulet.

Ajo shkon për t’u shtrirë dhe kur shkon në dhomën e gjumit, ndalet në tavolinë për një shënim për mësuesin, numëron paratë për udhëtimin, nxjerr një libër dhe shton tre gjëra në listën e gjërave urgjente për të bërë. Nënshkruan një kartë ditëlindjeje për një mikeshë. Shkroi adresën dhe një shënim për shitësin e ushqimit dhe vendosi gjithçka në afërsi të sendeve të tyre.

Shkoi në banjë, lau fytyrën, dhëmbët, vendosi kremin anti-rrudhë, lau duart, kontrolloi thonjtë dhe vendosi peshqirin në vend. ‘Mendova se shkove në shtrat’ … komentoi bashkëshorti i saj!!! Po shkoj”, thotë ajo. Vendosi pak ujë në tasin e qenit, mbylli dyert dhe fiku dritën.

U hodhi një sy fëmijëve, mori një triko, vendosi çorapet në shportë dhe bisedoi me njërin prej fëmijëve që ende po bënte detyrat e shtëpisë … Më në fund në dhomën e saj. Bëri gati rrobat dhe këpucët për të nesërmen, veshi fustanin e gjumit, programoi orën me zile dhe më në fund u shtri në krevat.

Në atë moment, burri fik TV dhe njofton: ‘Po shkoj në shtrat’. Ai shkon në banjë, kryen nevojat personale, gërvisht me gisht faqen duke u parë në pasqyrë dhe mendon: ‘Duhet të rruhem për nesër’… dhe pa e menduar shumë gjatë shkon për të fjetur. Asgjë e çuditshme a nuk mendoni? Tani pyesni veten pse gratë jetojnë më gjatë!!! Sepse ato janë bërë për udhëtime të gjata (dhe ato nuk mund të vdesin sepse kanë shumë gjëra për të bërë më parë).

 

Burimi / tuttorete.info

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com